Ponedeljek,
6. 5. 2013,
15.10

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 6. 5. 2013, 15.10

8 let, 8 mesecev

Policisti z novimi pooblastili (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Od četrtega maja je v veljavi novi zakon o nalogah in o pooblastilih policije, s čimer lahko policisti izgredniku na športni prireditvi prepove udeležbo ali pa prekine potovanje na neko prireditev.

Če so po izgredih na nogometnih tekmah znani predvsem angleški huligani, pa v Sloveniji nismo imuni proti posameznikom, ki namesto kulturnega navijanja za svojega favorita na športnih prireditvah uprizarjajo predvsem nasilje. Policisti tako lahko naštejejo kar nekaj primerov, ko so morali zaradi nasilnih posameznikov ukrepati, recimo v Stožicah, kjer so navijači lomili stole, ali pa v starem jedru Ljubljane, kjer so se sprli navijači Vijol in Green dragonsov in je bil eden od udeležencev celo zaboden.

Od šest milijonov navijačev "le" 2500 nasilnežev Za izhodišče primernosti ukrepov na tem področju so snovalci zakona vzeli nizozemsko raziskavo, nastalo pred leti, kjer so ugotovili, da le 2500 navijačev od šest milijonov registriranih predstavlja nasilneže. "Ob spremembi policijske zakonodaje smo se odločili predvsem za dva ukrepa, in sicer prekinitev udeležbe na športni prireditvi, ki je namenjen posameznikom, in pa prekinitev potovanja, ki zadeva skupino najmanj treh udeležencev," je pojasnil generalni direktor Direktorata za policijo in druge varnostne naloge na MNZ-ju Miroslav Žaberl.

"Policija bo lahko izrekla ukrep prepovedi udeležbe na športni prireditvi le, če bodo izgrednika zalotili na kraju dejanja oziroma če bo storil prekršek s področja kršenja javnega reda in miru oziroma če bo storil kaznivo dejanje z elementi nasilja, in sicer če bodo obstajali razlogi, da bo posameznik nasilna dejanja nadaljeval," je pojasnil vodja Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije Alojz Senčar.

Zadnjo besedo ima preiskovalni sodnik V praksi bo to videti takole: policist bo izgredniku na kraju dogodka ustno izrekel ukrep, v 24 urah pa bo od preiskovalnega sodnika prejel tudi pisno odredbo, kjer bo tudi navedeno, katerih prireditev se ne sme udeleževati, in sicer v obdobju enega leta. "O tem, ali so policisti utemeljeno izrekli ukrep prepovedi, bo odločal preiskovalni sodnik, ki lahko predlog potrdi ali razveljavi," poudarja Senčar. V primeru, da izgrednik ne bo upošteval ukrepa, ga bodo s kraja dogodka fizično odstranili, v vsakem primeru pa si bo prislužil od 300 do 800 evrov globe. "Če bi ponovno prišel na prireditev, ga lahko policisti pridržijo, in sicer do 12 ur. Za osebo, ki bo dvakrat kršila ukrep, bo preiskovalni sodnik lahko izrekel tudi ukrep obveznega javljanja na policijsko postajo," še dodaja vodja.

Ukrepi le za nasilneže Na policiji poudarjajo, da ukrepi niso uperjeni proti navijačem, temveč zoper tiste nasilne izgrednike, ki tekme včasih sploh ne vidijo, saj je njihov edini namen razgrajanje. Kot je pojasnil Žaberl, se na policiji zavedajo, da zgolj z represijo ne bomo prišli do kulturnega navijanja, zato je treba delovati preventivno tudi na tem področju, in sicer tako v šolah kot na lokalnem nivoju v športnih klubih. Zaradi tega so že konec leta začeli preventivno akcijo Žoga je za igro, s katero želijo doseči ničelno toleranco nasilja na športnih prireditvah pri različnih udeležencih, in sicer tako lokalnih športnih klubov, šol kot tudi Nogometne zveze Slovenije, hokejske zveze in drugih, ki naj bi pomagali do tega cilja po svojih najboljših močeh.

Kar zadeva drugi ukrep, torej prekinitev potovanja, se policisti zavedajo, da recimo na avtobusu niso vsi navijači nasilni, a ker "ne moremo obtožiti posameznika, bo sankcija doletela vso skupino," še dodaja Senčar.

548 kršitev v petih letih V Sloveniji sicer ne obstaja nobena raziskava, ki bi pokazala, koliko takšnih izgrednikov imamo. Se pa na leto zgodi povprečno 110 prekrškov na športnih prireditvah, ki večinoma izhajajo iz kršenja javnega reda in miru. "V zadnji petih letih je bilo 548 prekrškov, od tega 320 prekrškov z elementi kršenja javnega reda in miru, 170 kršitev zakona o javnih zbiranjih, 30 po zakonu o pirotehničnih sredstvih ter 28 kršitev drugih področij," je povedal Senčar.

Skrb glede navijačev, ki bodo prišli na bližajoče se košarkarsko prvenstvo, je po mnenju policije odveč, saj imajo z varovanjem športnih prireditev precej izkušenj. Kot je povedal Senčar, "bomo povabili po dva predstavnika policije iz vseh držav, ki bodo nastopile, ti bodo pomagali pri komunikaciji z navijaškimi skupinami, zato ne bomo odkrivali tople vode. Varovanje bo potekalo po principu najvišje stopnje tveganja".