Sobota,
19. 4. 2008,
13.02

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 19. 4. 2008, 13.02

8 let, 9 mesecev

Pahor: Razumel sem spremembo oblasti leta 2004

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik SD Borut Pahor je na današnjem shodu stranke v Celju povedal, da je razumel spremembo oblasti leta 2004, čeprav nad njo ni bil navdušen.

Meni, da ta sprememba oblasti ni bila posledica padca življenjskega standarda, saj so bili ekonomsko-socialni kazalci ugodni, temveč pomanjkanja navdiha takratne oblasti.

Zdelo se je, da je Slovenija odprla novo politično poglavje

Kot je dejal prvak SD, je bilo nekaj časa pred volitvami leta 2004 možno čutiti v "zraku" spremembe. Vladajoča politika "je šla v vse pore družbenega življenja", kar so ljudje čutili kot nenormalno stanje. "Lojalnost je bila pred strokovnostjo, znanjem in talentom. Politika je postala omejujoča, razpoloženje pa ni bilo dobro. Opozicija je najavila spremembe, umik politike od tam, kjer je omejujoča in za hip se je zdelo, da je Slovenija jeseni leta 2004 odprla neko novo politično poglavje", je poudaril.

Danes, tako Pahor, pa ugotavljamo, da to poglavje ni bilo napisano, saj se socialne razlike niso zmanjšale. Naloga SD po njegovem mnenju je podati družbi za prihodnost nov optimizem in možnost, da imajo vsi ljudje enake možnosti.

"Program sprememb, na katerem bomo uspeli ali pogoreli" SD zato pripravlja strateški program sprememb, na katerem bodo "uspeli ali pogoreli". "Če v Sloveniji kot majhni državi naša stranka ne bo znala razviti tistega kapitala, kot so znanje, ustvarjalnost in talent, če ne bo znala vsakemu posamezniku ponuditi priložnost, da se uveljavi, potem država ne bo premagala izzive, ki so pred njo in ne bo prišla v vrh razvitega sveta," je opozoril prvi mož SD.

Slovenija je na križišču

Prvak SD ocenjuje, da je Slovenija na križišču, ljudje niso zadovoljni, v državi vlada apatija, nekateri se čutijo izločeni, "tej vladi pa na konceptualni ravni ni uspelo". Pahor tudi meni, da se SD ozirajo k ljudem, zavedajo se vseh socialnih in gospodarskih izzivov, ki jih prinaša prihodnost. Prepričan je, da so prav Socialni demokrati novo upanje za prihodnost Slovenije, saj si zavzemajo, da vsi ljudje dobijo enake možnosti.

Dejal je tudi, da bodočo vlado čakajo naporne naloge, saj je treba zvišati življenjski standard, da bi vsi živeli bolje. Po njegovih besedah so SD sposobnejši kot kdorkoli drugi v državi upravljati s potrebnimi gospodarskimi in socialnimi spremembami. To bo potrebovalo pogumne ljudi in to smo socialni demokrati, je povedal.

SD bi skušal spremembe uveljavljati s konsenzom

Če bodo Socialni demokrati zmagali na volitvah, bodo napovedane spremembe skušali uveljaviti s konsenzom, tudi v opoziciji. Njihov cilj je, da bi ljudje na prihodnost gledali z upanjem in ne s strahom. "Mi smo nova priložnost za Slovenijo. Socialni demokrati nismo nikdar bili tako blizu možnosti, da zmagamo na jesenskih volitvah" je še dodal Pahor.

Rozman: Jeseni leta 2004 se je začela "zima"

Zbrane je nagovoril tudi predsednik pokrajinskega odbora SD Celje Stane Rozman. Slednji je povedal, da ko je jeseni leta 2004 na oblast prišla "pomlad", da se je začela "zima", ki še traja. "Danes v pomladnem vremenu lahko Socialni demokrati začenjano pohod za konec zime in na vrh Slovenije" je dejal Rozman.