Petek,
27. 9. 2013,
16.02

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 9. 2013, 16.02

8 let, 9 mesecev

Otrokova pravica do zasebnosti v medijih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V prostorih Zveze sindikatov Slovenije poteka posvet na temo Otrokova pravica do zasebnosti v medijih, ki ga organizirata ZIPOM in varuh človekovih pravic.

V predlogu ugotovitev in priporočil za razpravo na posvetu je zapisanih kar nekaj izhodišč za razpravo, udeleženci pa so že uvodoma opozorili, da so otroci posebej varovani z evropsko konvencijo o človekovih pravicah, s konvencijo OZN, ki določa, da noben otrok ne sme biti izpostavljen samovoljnemu in nezakonitemu vmešavanju v njegovo življenje, ščiti pa jih tudi naša ustava.

Posveta se torej udeležuje varuhinja Vlasta Nussdorfer, predsednica novinarskega častnega razsodišča Ranka Ivelja, Anton Toni Klančnik z generalne policijske uprave, Darja Groznik iz Zveze prijateljev mladine Slovenije in tožilec Darko Novak z oddelka za mladoletniško kriminaliteto.

Od novembra 2008 tudi kazenski zakonik 1 kriminalizira objave informacij, fotografij in česarkoli, kar bi lahko kazalo na to, da bi določenega otroka v nekem okolju prepoznali. Na drugi strani se odpirajo vprašanja pretirane represije in sankcioniranja, ker sicer določeni problemi ostajajo nerešeni in tabuizirani.

Ravno včeraj se je začelo sojenje nekdanjemu odgovornemu uredniku Žurnala24 Goranu Novkoviču, zdajšnjemu uredniku Mateju Koširju in dvema nekdanjima novinarjema, ker je časopis objavil fotografijo hiše, v kateri je živela mladoletna žrtev spolne zlorabe. Udeleženci so izhajali iz stališča, da mediji pogumno razkrivajo razkroj socialne države, vse večjih socialnih razlik, brezup in nemoč dela prebivalstva, med katerimi so tudi otroci. Pa vendar si ne želijo, da bi mediji otroke in njihove stiske izkoriščali za večjo naklado. Zato pozivajo javnost, da spoštujejo pravico do zasebnosti otrok in jih obvarujejo pred neupravičenim razkritjem v javnosti.

Otroci niso za politično propagando Opozarjajo, da naj mediji skrbno pretehtajo, ali objaviti zgodbo otroka, četudi se starši s tem strinjajo, saj to ne razbremenjuje novinarjev in urednikov od pravne in etične odgovornosti pri presoji o objavi izjav ali fotografij otrok. Na posvetu se bodo dotaknili tudi izrabe otrok za politično propagando, promocijo strank, državni zbor pa bodo pozvali, naj skladno s konvencijo o otrokovih pravicah sprejme dopolnila zakona o medijih, ki bodo urejala zaščito otrokovih pravic pri pripravi novinarskih prispevkov, ki razkrivajo občutljive osebne podatke o otroku, mladostniku ali njegovi družini in jih tako dolgoročno stigmatizirajo.