Četrtek,
9. 12. 2010,
11.52

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 9. 12. 2010, 11.52

8 let, 9 mesecev

Odbor za zunanjo politiko podprl WikiLeaks

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Odbor DZ za zunanjo politiko je na predlog Franca Jurija (Zares) skoraj soglasno podprl načelno izjavo, ki izraža zaskrbljenost nad poskusi utišanja novinarjev in ustanoviteljev WikiLeaks.

Kot so poudarili člani OZP, demokracija potrebuje neodvisno novinarstvo, ki svetovni javnosti razkriva podobo delovanja diplomacije. Kot je pojasnil Juri, pri izjavi, ki jo je predlagal, ni šlo za besedilo, ki bi bilo usklajeno v opoziciji, pač pa je menil, da ga lahko sprejme vsak poslanec, ne glede na strankarsko pripadnost. Pobude za širšo razpravo Člani odbora so sicer v razpravi izražali podporo svobodi medijev. Nekateri so imeli zadržke, ali je izjava dovolj načelna, pojavile pa so se tudi pobude, da bi opravili širšo razpravo, ki bi se nanašala tudi na položaj novinarstva v Sloveniji, a OZP kot tak za to ni pristojen.

Žbogar: V vladi glede razkritja depeš ni živčnosti

Zunanji minister Samuel Žbogar je pred tem, ko je odgovarjal na vprašanja članov OZP, dejal, da na MZZ ali v vladi glede WikiLeaksovega razkritja depeš ni živčnosti, si pa na MZZ želijo, da bi v javnost prišla še kakšna depeša o dogodku, za katerega bi obstajali tako ameriška kot slovenska depeša in bi ju lahko primerjali.

Kot primer pa je navedel svoj letošnji in lanski obisk v ZDA. Ob tem je vodja slovenske diplomacije izrazil obžalovanje, da so bile depeše, ki jih razkriva WikiLeaks, odtujene iz vlade ZDA, za kar nosi odgovornost ameriška administracija sama.

"Posledice afere WikiLeaks bodo trajale še nekaj časa"

"Na nek način nas čudi, kako je lahko njihov varnostni sistem takšen, da je to omogočil," je dejal Žbogar. Ocenil je, da bo vpliv objave depeš večstranski. Menil je še, da bodo posledice afere WikiLeaks "trajale še kar nekaj časa in bodo šle iz teh prvih manjših posledic, ko v depešah iščemo sebe, na bolj dolgoročnejše posledice, vezane na položaj ZDA v mednarodni skupnosti, delovanje diplomacije" kot tudi na same varnostne razmere v svetu.

Po mnenju Jožefa Jerovška (SDS) je afera WikiLeaks razkrila tudi dvoličnost nekaterih slovenskih diplomatov pa tudi novinarjev, kot gre za posledice objav zaupnih dokumentov v javnosti.

Frangež: Assange je junak

Za Matevža Frangež (SD) je ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange "nedvomno junak". Ocenil je tudi, da svet po aferi WikiLeaks in po razkritju depeš ne bo več enak, kot je bil prej.

Miro Petek (SDS) je spomnil, da je v preteklosti tudi sam kot novinar objavljal interne in zaupne dokumente ter je imel zaradi tega določene težave. Objavil je dokument o sumu pranja denarja v NKBM, a je policija preganjala njega in ne tistih, ki so bili osumljeni pranja dejanja. Podobno se po njegovi oceni dogaja zdaj. "Preganjajo se mediji, preganja se Assange, ne iščejo pa se tisti, ki so te informacije WikiLeaksu dali," je dejal.