Ponedeljek,
10. 12. 2012,
11.54

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 12. 2012, 11.54

9 let

Ob izrednih vremenskih razmerah izpostavljeni zlasti otroci, starejši in kronični bolniki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ob izrednih vremenskih razmerah, to je hudi vročini poleti in mrazu pozimi, so izpostavljeni zlasti otroci do 4. leta starosti, starejši od 75 let in kronični bolniki.

Prav tako ljudje z duševnimi motnjami, tisti, ki opravljajo delo na prostem, tisti, ki živijo v neustreznih bivalnih razmerah, in brezdomci.

Kot še sporočajo z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), mraz lahko povzroči podhladitev telesa, ko telo v hladnem okolju izgublja telesno toploto hitreje, kot jo lahko proizvaja. "Prenizka telesna temperatura tudi upočasni mišljenje in povzroči težave z gibanjem, zato je še posebej nevarna, saj se žrtev pogosto ne zaveda resnosti razmer in zato ne ukrepa primerno in pravočasno."

Prav tako lahko hud mraz privede do omrzlin, to je poškodb dela telesa zaradi zmrznjenja. "Povzroči bolečino, nato izgubo občutka in spremembo barve prizadetega dela. Največkrat omrznejo nos, uhlji, brada ter prsti rok in nog."

Kot izpostavljajo na IVZ, smo še posebej izpostavljeni neugodnim učinkom mraza ob podhranjenosti, saj telo za vzdrževanje telesne temperature potrebuje veliko energije, zato je pomemben zadosten vnos hranil.

Prav tako ob pretiranih telesnih naporih, saj telo porablja energijo, ki bi jo sicer potrebovalo za vzdrževanje telesne temperature, zato pretiran telesni napor v nizkih temperaturah lahko povzroči zdravstvene težave.

Med drugim tudi ni priporočljivo uživanje alkoholnih pijač in drugih snovi s psihičnimi učinki. Obstaja namreč nevarnost, da ne občutimo mraza in ne zaznamo znakov podhladitve.

Kako lahko preprečimo zdravstvene težave, do katerih lahko pride zaradi mrazu?

Zdravstvene težave zaradi mrazu pa lahko po nasvetih IVZ preprečimo tako, da se ob izredno nizkih temperaturah, še posebej, če piha veter, večinoma zadržujemo v zaprtih prostorih.

Sicer pa priporočajo topla oblačila, kapo, šal, rokavice in vodoodporno obutev. "Obleka v številnih slojih bo učinkoviteje ohranjala vašo telesno temperaturo. Volnena in svilena oblačila ter oblačila iz nekaterih umetnih materialov so toplejša od bombaža. Vrhnje oblačilo, to je na primer plašč ali jakna, naj ne prepušča vetra. Poskrbite, da so oblačila suha, kajti vlažna oblačila hitro ohladijo telo. Tudi potenje hitro odvaja telesno temperaturo, zato bodite pozorni, da vam ni prevroče."

Prav tako med drugim svetujejo, da se bolniki s kroničnimi srčnimi obolenji, povišanim krvnim pritiskom, astmo ali kronično obstruktivno pljučno boleznijo izogibajo telesnim naporom. "Mraz pomeni dodatno obremenitev za srce in lahko povzroči poslabšanje astme in kronične obstruktivne pljučne bolezni. Če morate opravljati telesno aktivnost, se toplo oblecite in delo izvajajte počasi."

Prav tako svetujejo, da zdravila, če jih imate, vedno nosite s seboj.

In ne nazadnje, svetujejo tudi izogibanju ledenim površinam. "Hoja po ledu je izredno nevarna. Zelo so pogoste poškodbe zaradi padca na poledenelih poteh, stopnicah in cestah. Poskrbite, da so poti v okolici vašega doma posute s soljo in peskom," so še med drugim zapisali na IVZ.