Četrtek,
2. 6. 2011,
16.06

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 2. 6. 2011, 16.06

9 let, 2 meseca

Molk: Godnič ima pravico, da stoji za svojim mnenjem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Združenju novinarjev in publicistov z zaskrbljenostjo in ogorčenjem spremljajo ravnanje RTVS ob izjavi Iva Godniča glede nasprotnikov Tita in prostora v rovu sv. Barbare.

Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev Miša Molk pa opozarja, da satira ne more služiti kot izgovor za vsako ponesrečeno, nestrpno ali celo hujskaško sporočilo. "Teh osem bomo pa ..." Znani imitator Josipa Broza - Tita Ivo Godnič je v ponedeljkovi oddaji Dobro jutro na Televiziji Slovenija dejal, da ima sodeč po rezultatih ankete o Titu kot pozitivni ali negativni osebnosti več kot 90, 92 odstotkov prijateljev in zaveznikov, kar se Tita tiče. "Teh osem bomo pa ... saj zdaj so sveto Barbaro izpraznili, ne, je spet prostor, a veste. Temu se reče sarkazem, ironija," je dejal. Molkova: Embaliranje izjave v znosnejša oblačila Molkova priznava, da je Godnič v primeru sporne izjave v nadaljevanju res posebej izpostavil, da se temu reče sarkazem, ironija. Takšno posebno opozorilo je bilo po njeni oceni tudi potrebno, česar se je Godnič očitno zavedal. "Posebno opozorilo, da se temu reče sarkazem, ironija, izpade ravno v tem primeru precej izmuzljivo embaliranje izjave v znosnejša oblačila," je prepričana.

"Godnič naj sam presodi, ali bi se moral komu opravičiti" Kot je prepričana Molkova, ima Godnič v vsakem primeru pravico, da za svojim mnenjem in posledičnimi izjavami stoji in sam presodi, ali bi se moral komu opravičiti ali ne. Kogar je izjava prizadela, ima prav tako pravico glasno izraziti svoje stališče, je zapisala v sporočilu za javnost.

"Skoraj nemogoče pa bi bilo zagovarjati mnenje, da Ivo Godnič ni prestopil meje spodbujanja sovraštva, nestrpnosti in zmanjševanja pomena hudih kaznivih dejanj zoper človečnost," je še prepričana varuhinja.

"Bili smo priča prikrivanju" V združenju novinarjev in publicistov pa poudarjajo, da se uredništvo oddaje in TV Slovenija od Godničeve izjave ni nemudoma distanciralo in jo obsodilo, "ampak smo bili priča prikrivanju več kot 24 ur in nekakšnemu obžalovanju šele naslednji dan, ko so o tem poročali drugi mediji".

Takšno ravnanje v nasprotju z mednarodnimi konvencijami, novinarskimi standardi in novinarsko etiko, pa tudi s programskimi standardi RTVS in kazenskim zakonikom, so zapisali v združenju.

"Voditelja sta se izrečenemu celo na glas smejala" Kot so še zapisali, je moralno sporno in profesionalno nesprejemljivo, da se voditelja oddaje niti ob izrečeni sporni izjavi niti kasneje od izjave nista distancirala in jo zavrgla ter avtorja opozorila na kršenje standardov, ampak sta se izrečenemu celo na glas smejala.

Tudi Molkova je zapisala, da je "k spornemu epilogu intervjuja vsekakor prispevala tudi voditeljica oddaje Ana Tavčar, ki ni bila ustrezno pripravljena z dodatnim vprašanjem ali pripombo, ampak je Godničeve izjave pospremila le s hihitanjem".

Godnič: Ne nameravam se opravičiti Do Godničeve izjave so se kritično odzvali tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik, premier Borut Pahor, v podmladku NSi pa so proti igralcu napovedali kazensko ovadbo. Godnič je za medije izjavil, da se za svojo politično satiro, ki jo izvaja že 20 let, ne namerava opravičiti. Kritike pa je označil kot napad na svobodo govora in na politično satiro v demokratični Sloveniji.