Na ministrstvu za zdravje "obžalujejo nastalo situacijo" in sočustvujejo s pacienti, ki "naj bi bili deležni neprimernega ravnanja" zastopnika pacientov iz Murske Sobote Vilijana Ortarja.
Upajo, da bo postopek pred pristojnimi organi v čim krajšem času pokazal dejansko stanje, "hkrati pa dodajamo, da vlada za zastopnika ne bi imenovala osebe, za katero bi bile ob postopku imenovanja znane tovrstne okoliščine".
Čakanje z razrešitvijo zastopnika, osumljenega spolnih zlorab
Tako so se odzvali na naše pisanje, da je bil zastopnik pacientovih pravic iz Murske Sobote razrešen s funkcije, ker je osumljen spolnih zlorab pacientov in goljufij, ker naj bi pacientom zaračunaval storitve. Ministrstvo smo vprašali, zakaj so predlagali razrešitev zastopnika šele avgusta letos, čeprav so prve pritožbe prejeli že februarja lani, tožilstvo pa je ukrepalo kmalu zatem.
Zanimalo nas je tudi, ali niso bila omenjena dejanja uradnih organov dovolj, da Vilijana Ortarja že takrat ni bilo mogoče šteti za osebo, ki je vredna zaupanja ter uživa strokovni in moralni ugled, kot določa zakon o pacientovih pravicah.
Ministrstvo je zahtevalo pojasnila
Na ministrstvu so potrdili naše informacije, da so prve pritožbe zoper Ortarja prejeli že februarja 2010, ko sta se pritožili dve osebi. Poudarjajo, da so jih takoj odstopili pristojnemu organu, s tožilstva pa marca prejeli obvestilo o preiskavi. Od Ortarja so zahtevali pojasnila, vse obtožbe je zanikal, tudi pisno.
Ko je ministrstvu pomembnejša domneva nedolžnosti
Zaradi domneve nedolžnosti in ker nimajo vzvodov, da bi očitana dejanja raziskali, so na ministrstvu želeli počakati na vložitev obtožnice, "saj je stopnja verjetnosti, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ob vložitvi obtožnice večja oziroma so določeni sumi potrjeni".
Potem pa vendarle tudi varnost in zaščita pacientov
Ker pa so junija letos dobili že tretjo pritožbo od varuhinje človekovih pravic (zastopnik je vse obtožbe znova zanikal), so tudi na podlagi mnenja varuhinje na ministrstvu "pretehtali, da je v konkretnem primeru potrebno nad kazenskopravno domnevo nedolžnosti posameznika postaviti varnost in zaščito pacientov, ki se k zastopniku zatečejo po pomoč kot šibkejše stranke".
Očitno zato, ker je posredovala varuhinja
A dejstvo je, da zadnja pritožba ni bila bistveno drugačna od lanskih in da so se z Ortarjem organi pregona ukvarjali že lani spomladi. "Novost" je bila, da je ministrstvo o tretjem primeru obvestila varuhinja, ki je opozorila na možnost razrešitve zastopnika.
Zdenka Čebašek Travnik je sicer v torek za SiOL ocenila, da je "čas, ki je bil potreben za odziv ministrstva za zdravje, odločno predolg". Pričakuje tudi, da se bo v prihodnje na takšna opozorila hitreje odzvalo.
Bi bila lahko Ortarju storjena nepopravljiva škoda?
Ko smo ministrstvo prosili za odziv na mnenje varuhinje, so ponovili, da so morali tehtati med dvema nasprotujočima si pravicama, saj bi bila Ortarju v primeru dokazano neutemeljenih pritožb lahko storjena nepopravljiva škoda, in da so na podlagi posredovanja pritožbe, ki jo je poslala varuhinja človekovih pravic, takoj pristopili k postopku razrešitve.
"Vsa obvestila oziroma pritožbe, ki jih ministrstvo za zdravje prejme, ustrezno preverimo oziroma posredujemo pristojnim organom v reševanje. Na omenjen način bomo delovali tudi v prihodnje," še zatrjujejo na ministrstvu.
Nepoklicna funkcija in "poklicni" zaslužek 1500 evrov
Na ministrstvu smo še izvedeli, da je povprečna mesečna nagrada zastopnika Ortarja v letu 2011 znašala 1500 evrov bruto, kar je približno toliko, kot znaša povprečna slovenska bruto plača.
Zakon o pacientovih pravicah sicer določa, da zastopnik svoje delo opravlja nepoklicno, je pa upravičen do nagrade in do povračila dejanskih potnih stroškov. "Pri svojem delu je neodvisen in samostojen, pri svojem delu ravna častno, pošteno in dobronamerno," še piše v zakonu.