Tina Vovk

Četrtek,
26. 6. 2014,
13.17

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 6. 2014, 13.17

7 let, 3 mesece

Lopovi prežijo na vas tudi na poti na dopust

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Se odpravljate na dopust? Na pot pojdite s trezno glavo ne le zaradi gneče na cestah, temveč tudi zaradi nepridipravov, ki na žrtve prežijo, ko se te odpravljajo brezskrbnim počitniškim dnem naproti.

Pred odhodom ste primerno zavarovali svoj dom, zdaj je potrebna določena mera pazljivosti na poti. Posebej pazljivi bodite, ko se ustavljate ob cesti, na bencinskih črpalkah ali parkiriščih. Svojega vozila ne puščajte nezaklenjenega, nikoli ne puščajte ključa v kontaktni ključavnici, tudi če vozilo zapustite le za hip. Tudi priprto okno zaklenjenega vozila je vaba za tatove. Posebej mamljiva so vozila višjega cenovnega razreda ali vozila, parkirana na slabše varovanih, neosvetljenih mestih, v odprtih garažah … Uporabljajte urejena parkirišča, garaže in garažne hiše. Vozilo zaklenite tudi, če ga parkirate v zaklenjeni garaži.

Vozil ni priporočljivo parkirati na oddaljenih mestih večjih počivališč, bolje je parkirati na osvetljenih delih počivališč, ki so pogosto tudi nadzorovani z videokamerami.

Jahte, jadrnice in motorne čolne trdno privežite na priveze. Znance prosite, naj vaš privez večkrat preverijo.

Prtljago naložite v vozilo tik pred potovanjem. Prtljage ne puščajte na strehi avtomobila, ki je parkiran na prostem ali v odprti garaži. V vozilih na vidnih mestih (na policah, sedežih) ne puščajte denarnic, dokumentov, prenosnih računalnikov, dragih oblačil in drugih vrednih predmetov. V vozilu prav tako ne puščajte dokumentov vozila (prometnega dovoljenja, zelene karte, zavarovalne police, servisne knjižice), zaščitite avtoradio.

Ne nasedajte "prijaznim" potnikom Kadar potujete z letali, avtobusi ali vlaki, posebno pozornost namenite prtljagi na letališčih, avtobusnih in železniških postajah. Ne le zato, ker vam jo lahko ukradejo, tudi zato, ker lahko vidno označena prtljaga z imenom, priimkom in naslovom nepridipravu izda, da je vaš dom prazen. Za pomoč s težjo prtljago zaprosite voznika ali drugo osebje, saj se lahko "prijazen" potnik hitro izkaže za zmikavta. Prtljage ne odlagajte na prostor, ki ni pod vašim nadzorom, če je mogoče, jo imejte tesno ob telesu.

Kaj storiti, če vam ukradejo vozilo? Če vam v tujini ukradejo vozilo (ali pa ste žrtev kakšnega drugega kaznivega dejanja), o tem čim prej obvestite policijo. Posredujte ji čim več podatkov o storilcih, vozilu in smeri bega storilcev. Izročili vam bodo zapisnik o prijavi ali drug ustrezen dokument oziroma potrdilo, s katerega bo razvidno, da so vam ukradli vozilo. Po vrnitvi v Slovenijo se zglasite na policijski postaji in policiste oziroma kriminaliste seznanite s tatvino.

Če ostanete tudi brez dokumentov, boste morda stvar lahko uredili že na policijski postaji, sicer pa se obrnite na tamkajšnje slovensko diplomatsko predstavništvo oziroma predstavništvo, ki v dotični državi zastopa tudi Slovenijo.

Pred odhodom lahko preverite, kje je slovensko predstavništvo v državi, kamor potujete.