Petek,
13. 9. 2013,
12.09

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 9. 2013, 12.09

9 let, 3 mesece

Košarkarji kažejo Sloveniji, kako priti iz krize

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nič bližnjic, nič stran poti, niti prevar. Zagotovilo za uspeh v športu je le trdo delo in poštena igra, zato ga imamo Slovenci radi, ker se vidi, kdo je kaj vreden, pravi psiholog Matej Lunežnik.

Do včeraj neporažena Italija je sinoči na parketu ljubljanskih Stožic ostala bosa. Slovenski košarkarji so bili odločeni, da jim spodrežejo krila in sami sebi utrejo pot proti vrhu. Zmagala je samozavest, s katero se lahko identificiramo vsi Slovenci. Zmaga ima zagotovo pozitiven vpliv na vse nas, "ker čutimo, da smo lahko zelo močni, če stopimo skupaj", pravi športni psiholog Matej Lunežnik.

Zmage košarkarjev nauk za druga področja To je lahko dober nauk tudi na drugih področjih, poudarja psiholog. "Na tekmah, kjer naši košarkarji niso bili z glavo pri stvari, se zadeva ni dobro iztekla. Ko pa so stopili skupaj, ko so bili močni in so vedeli, kaj počnejo in kaj bodo naredili ne glede na vse ovire, pa so bili rezultati izredno pozitivni."

Šport je za Slovence izjemno pomembna zadeva in ima na narod velik vpliv, brez njega pa praktično ne moremo živeti, meni Lunežnik. Prek izvrstnih rezultatov slovenskih športnikov se je slovenski narod skozi zgodovino pogosto uvrščal na svetovni zemljevid. "Šport je zelo objektivna zadeva, vse, kar počneš, se da izmeriti, zaradi tega pa je zelo pošten in hkrati tudi krut. Ne da se iti nobene bližnjice in prevare in zaradi tega imamo Slovenci radi šport, ker se tukaj točno vidi, kdo je kaj vreden."

S športom iz krize Športa bo v prihodnje v Sloveniji še več, vplival bo na slovensko samozavest, predvsem pa bo zelo pripomogel, da bomo Slovenci lahko izšli iz kriz, v kakršnih smo zdaj. A le če ne bomo šli po liniji najmanjšega odpora, kar v zadnjem času psiholog opaža tudi pri Slovencih. "Karkoli počneš, takšen odnos na dolgi rok ne prinaša ničesar dobrega." Držati se moramo ene naših dobrih vrednot, to je, da smo borbeni in ne popuščamo.