TestiRaj ni ordinacija za testiranje infekcijskih bolezni, temveč raj za testiranje izdelkov. Izbereš si puder, mislije ali kaj tretjega, jih preizkusiš doma in poplačaš z odkritim osebnim mnenjem.
Kaj je tryvertising?
Slovenska različica raja za testiranje, ki temelji na novem trženjskem konceptu, v tujini znanem kot tryvertising oziroma po domače oglaševanje s pomočjo preizkušanja, je svoja vrata odprla septembra lani. Potrošnik se z novim ali prenovljenim izdelkom seznani s preizkušanjem, za njegov nakup pa se ne odloči zavoljo kričečih reklamnih oglasov, temveč zgolj zaradi lastnih izkušenj.
Brez registracije ni obiska
Kdor se želi o tryvertisingu prepričati na lastne oči, se mora naprej registrirati na testiRajevi spletni strani in rezervirati želeni datum in termin, v katerem namerava obiskati njihov razstavni prostor.
Do pet izdelkov in največ 12 vprašanj
V "testirnici" lahko izberete do pet izdelkov, namesto plačila (no, odšteli boste en evro za poravnavo članarine) pa morate v 15 dneh izpolniti spletni vprašalnik, kjer boste izrazili svoje mnenje o izdelku. In to bo vaše plačilo. Potrošnike, bolje rečeno "firbce", ki na anketo ne bodo odgovorili, bo doletelo brisanje iz baze, morda tudi slaba vest, in onemogočili jim bodo testiranje v prihodnjem mesecu.
Z oglaševanjem do vrst pred vhodom
Pobudnica in ustanoviteljica testiRaja Irena Marčetič je z odzivom potrošnikov zadovoljna. "Potrošniki so nad konceptom in idejo navdušeni. Z malo oglaševanja bi se verjetno pred vhodom vile vrste, tako kot se to dogaja v tujini," pravi. Za zdaj edina slovenska preizkuševalnica ima okrog tri tisoč članov, kar je dobrih 300 članov več od sobote (naš pogovor je potekal v sredo), ko je bil članek o omenjenem konceptu predstavljen v enem od slovenskih časopisov.
Podjetje se financira prek podjetij, ki plačujejo za testiRajevo storitev razdeljevanja, promocije in raziskovanja. V podjetju je trenutno zaposlena le Marčetičeva, za izvajanje drugih delov storitev, kot so priprava raziskav, IT-podpora in razvoj, pa sodelujejo s stalnimi zunanjimi partnerji.
Skromna izbira
Trenutno je v "trgovini" le 18 izdelkov, od pudrov, šamponov, ledenih čajev, hrane za pse, odstranjevalca vonja, revij, knjig, vlažilnih robčkov, tabličnega računalnika in mobilnika. Največji delež zavzemajo izdelki za dom in gospodinjstvo, sledijo jim kozmetika, hrana in pijača. Potrošniki lahko večino izdelkov odnesejo domov, tehnični "robi" pa se lahko posvetijo le v njihovem razstavnem prostoru, le da se vam njihovo testiranje ne bo štelo v paket petih izdelkov. "Stranka ima na voljo toliko časa, kot ga želi, omejuje ga lahko le naš delovni čas," pojasnjuje Marčetičeva in dodaja, da za preizkušanje tehničnih izdelkov sploh ni potrebno biti njihov član, niti ni za to potrebno karkoli plačati. Razmišlja tudi o možnosti, da bi sčasoma bolj zvestim in zaupanja vrednim članom omogočili, da bi tudi tehnične izdelke lahko odnesli domov in jih preizkušali, ko bodo za to imeli čas. A pri tem dodaja: "Tukaj imam v mislih mnenjske voditelje."
Togost slovenskih podjetij za inovativne koncepte
V šestih mesecih, odkar je testiRaj odprt, se je kot največja slabost izkazala togost slovenskih podjetji za inovativne koncepte. "Podjetja raje investirajo v njim že znane načine promocije in raziskav. K sodelovanju bi želeli pritegniti več podjetij, s čimer bi razširili tudi ponudbo izdelkov in s tem raj za testiranje oživili v pravem pomenu," upa Marčetičeva, ki je tovrstni koncept spoznala na Japonskem, kjer so ga potrošniki okusili že pred petimi leti.
Domača podjetja bi sodobnemu trženjskemu konceptu morala prepoznati prednosti, ki jih ponuja: povratno informacijo in iskreno mnenje potrošnikov, brez kupov denarja, vloženih v oglaševanje, s tem pa se bo – če se izrazim bolj pomladno – razcvetel tudi testiRaj.