Sobota,
14. 6. 2008,
19.11

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 14. 6. 2008, 19.11

8 let, 5 mesecev

Golobič: Zamenjava oblasti nujen, a ne edini pogoj za spremembe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predsednik Zaresa je na konvenciji opozoril, da je zamenjava oblasti na letošnjih parlamentarnih volitvah nujen pogoj, da bo prišlo do sprememb v slovenski politiki, ni pa zadosten in edini pogoj.

Napovedal je še, da stranka ne bo delovala izključevalno ter tekmovala v blatenju in diskvalifikacijah nasprotnikov.

"Ne bomo tekmovali v blatenju" Kot poudarja Golobič, je stranka končala ustanovitveno obdobje ter se enakopravno in samozavestno primerja z drugimi političnimi strankami. Napoveduje, da Zares v predvolilni kampanji ne bo tekmovala v blatenju, prerivanju in diskvalifikacijah nasprotnikov, ampak bo po svojih močeh poskušala v tekmo vnesti čim več programskih vsebin in dilem o razvojnih vprašanjih prihodnosti Slovenije.

"Novo politiko jemljemo resno" Golobič je na konvenciji zavrnil pričakovanja, da se bodo ravnali po starih pravilih igre. "Smo stranka, ki stavi na novo politiko in jo jemlje resno, zato ne želimo postati talci pravil igre in ne želimo vnaprej nastopati izključevalno." To po Golobičevih besedah ne pomeni, da bi želeli sklepati kakršne koli nenačelne koalicije.

"Po volitvah bi se lahko znašli v opoziciji" "To pomeni le, da nimamo razloga, da ne bi verjeli, da bomo v razgovorih po volitvah na podlagi programov in vrednot suvereno stopili v razgovore z vsemi, preverili njihovo pripravljenost da to upoštevajo in od tega bo odvisna naša prihodnja vloga." Golobič meni, da bo takšna drža zelo verjetno za marsikoga nesprejemljiva, kar bi lahko pomenilo, da se bodo po volitvah znašli v opoziciji.

"Potrebujemo kulturo, h kateri ne sodi diskvalifikacija nasprotnikov" Predsednik Zaresa še opozarja, da se vsa prizadevanja njihove stranke, ki je v resnici najostrejši kritik sedanje vlade, potisnejo v ozadje "nekega pozivanja k odgovoru na nekulturno vprašanje, koga izključujejo". Slovenska politika namreč potrebuje novo kulturo, h kateri sodi tudi to, da nasprotnikov ne diskvalificiraš, pravi.

"V vladni knjižici ni nobenega dvoma" Velika razlika med stranko Zares in največjo vladno stranko SDS se je po Golobičevem mnenju pokazala ob "tem, kar se je znašlo v poštnih nabiralnikih po Sloveniji". Sami so ljudem poslali vprašalnik in razgrnili dileme, vlada pa je poslala knjižico, "v kateri ni nobenega dvoma, nobene sence". To je v temelju razlika med novo in staro politiko, poudarja Golobič.

"Z zamenjavo oblasti ne bodo rešeni vsi problemi" Sprememba je v Sloveniji nujno potrebna, še opozarja predsednika Zaresa. Nezaupnica aktualni oblasti, za katero Golobič verjame, da se bo zgodila na teh volitvah, je nujen pogoj, da bo prišlo do sprememb v slovenski politiki. Ni pa zadosten in edini pogoj, poudarja. Po Golobičevem mnenju namreč ne drži, da bodo z zamenjavo te vlade vsi problemi rešeni. Takšna sprememba se je zgodila pred štirimi leti in ker ni bila prava sprememba ter je pomenila samo zamenjavo obrazov, so ljudje razočarani. Če se bo enako zgodilo po letošnjih volitvah, se bo slovenska politika znašla v vrtincu populizma, ki ga bo nemogoče obvladati, še opozarja.

"V stranki je jasno, kakšno vlado si želimo" Golobič še poudarja, so v stranki jasno povedali, v kakšno vlado si želijo iti. Ali bodo sploh v vlogi, da bi o tem odločali, pa bo jasno po volitvah. Volivci po njegovih besedah ne pričakujejo "bližnjičnega odgovora" brez razmišljanja o problemih. "In problem je v Sloveniji veliko večji, kot da je treba vlado zamenjati z drugo garnituro, če bo ta počela isto kot sedanja."

Predstavili sta se dve tretjini kandidatov

Članicam in članom stranke Zares sta današnji konvenciji v ljubljanskih Križankah predstavili približno dve tretjini kandidatov, ki bodo stranko zastopali na jesenskih parlamentarnih volitvah. Po besedah Golobiča bodo preostale kandidate predstavljali postopoma, hranijo pa tudi nekaj presenečenj.

V osrednji Sloveniji Golobič, Gantar, Širca, Vajgl, Kopač... Med znanimi kandidati se bodo v osrednji Sloveniji za poslansko funkcijo med drugim potegovali predsednik Golobič, strankini poslanci Pavel Gantar, Majda Širca in Cveta Zalokar Oražem, podpredsednica stranke Felicita Medved, nekdanji zunanji minister Ivo Vajgl, prevajalec in urednik Aleš Berger, predsednik osrednjeslovenskega pokrajinskega odbora Roman Jakič in nekdanji okoljski minister Janez Kopač.

Na Gorenjskem Rus, Roželj, Andrijaš, na Primorskem Tomažič, Juri

Na Gorenjskem bodo stranko med drugim zastopali podpredsednik Andrej Rus, član sveta Vito Rožej in kandidat za predsednika republike Jože Andrejaš. Na Primorskem se bodo za poslanski mandat potegovali nekdanji predsednik uprave Hita Branko Tomažič, nekdanja direktorica Primorskih novic Barbara Verdnik in samostojni novinar Franco Juri. Kandidati stranke v Savinjsko-Šaleški regiji bodo podpredsednik stranke Branko Lobnikar ter sedanja poslanca Matej Lahovnik in Alojz Posedel.

Na Koroškem Rus, na Dolenjskem Kek, v Pomurju Lainšček Na Koroškem bo barve Zaresa zastopala nekdanja poslanka Irma Pavlinič Krebs, na Dolenjskem podpredsednik stranke Franci Kek, v Pomurju pa pisatelj Feri Lainšček. V Podravju bosta na listi Zaresa med drugim nastopila predsednik podravskega pokrajinskega odbora Jozsef Györkös in poslanec Vili Trofenik.

"Med ostalimi bo nekaj presenečenj"

Kandidatno listo bo sicer svet stranke dokončno potrdil avgusta, saj po Golobičevih besedah potekajo še nekateri razgovori, usklajujejo pa se tudi s Zvezo za Primorsko, s katero so podpisali dogovor o skupnem nastopu na volitvah. Tako bodo preostale kandidate predstavljali postopoma, pri čemer Golobič napoveduje tudi nekaj presenečenj.