Petek,
10. 4. 2009,
13.27

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 4. 2009, 13.27

8 let, 7 mesecev

DZ bo odredil parlamentarno preiskavo o izbrisanih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Državni zbor bo na redni seji, ki se bo začela 20. aprila, predvidoma odredil parlamentarno preiskavo v zvezi z izbrisanimi.

Poslanci bodo po vetu državnega sveta znova odločali o zakonu o jamstveni shemi in noveli zakona o DDV, po nujnem postopku pa obravnavali spremembe kazenskega zakonika. Zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave v zvezi z izbrisanimi je 23. marca vložilo 37 poslancev SDS, SNS in SLS, preiskava pa naj bi bila namenjena ugotovitvi politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki so odgovorni za pripravo in izvedbo štetja izbrisanih in "neustrezno izvrševanje odločbe ustavnega sodišča".

Na podlagi mnenja zakonodajno-pravne službe so predlagatelji 7. aprila vložili popravljeno zahtevo, ki sedaj izpolnjuje formalne pogoje. Zato je kolegij predsednika DZ Pavla Gantarja zahtevo za odreditev preiskave danes uvrstil na aprilsko zasedanje. Državni zbor je sicer preiskavo dolžan odrediti, če to zahteva najmanj tretjina poslancev.

Preiskava o bistvenih razlikah v številu izbrisanih Namen parlamentarne preiskave, ki jo zahtevajo v opoziciji, je med drugim ugotoviti, "po čigavem naročilu in po kakšni metodologiji" sta bili izvedeni štetji izbrisanih v letih 2003 in 2009 in zakaj je prišlo do bistvenih razlik v številu oseb. Preiskava naj bi tudi ugotovila, ali je bil uradno objavljeni izid štetja izbrisanih leta 2003 "prirejen političnim potrebam takratne oblasti" ali pa je bil prirejen uradno objavljeni izid štetja leta 2009.

Kot navajajo predlagatelji, naj bi preiskava ugotovila tudi odgovornost nosilcev javnih funkcij za "grobo zavajanje državnega zbora in javnosti v zvezi s številom izbrisanih". Ugotovila naj bi, "kakšni interesi in klientelistične povezave so v ozadju aktualnega ravnanja nosilcev javnih funkcij, ki so domnevno povezani z nekaterimi odvetniškimi pisarnami, zaradi suma ogrožanja sistema javnih financ v zvezi z domnevno neustreznim izvrševanjem 8. točke odločbe ustavnega sodišča".

"Odgovornost potrebno iskati od začetka" Vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič je na današnji seji kolegija napovedal, da bodo predlagali dopolnitev oz. razširitev preiskave. Opozoril je namreč, da je "odgovornost treba iskati od začetka in ne od konca".

Zaradi veta državnega sveta bo moral DZ še enkrat odločati o zakonu o jamstveni shemi, s katerim se uvaja državna jamstva za bančne kredite podjetjem. Državni svetniki namreč od vlade zahtevajo, naj med gospodarske subjekte, za katerih kredite se lahko izdaja državno jamstvo, uvrsti tudi zadruge.

Državni svet je izglasoval odložilni veto na tudi novelo zakona o davku na dodano vrednost (DDV), s katero se skrajšuje rok za vračilo preplačanega DDV. Državni svetniki skrajšanje roka za vračilo DDV sicer podpirajo, a nasprotujejo njegovi uveljavitvi šele s 1. januarjem 2010. Oba zakona bosta ob ponovnem odločanju potrjena, če bo zanju glasovalo najmanj 46 poslancev.

Na aprilsko sejo uvrstili tudi novelo kazenskega zakonika Na aprilsko sejo je kolegij predsednika DZ uvrstil tudi novelo kazenskega zakonika, potem ko je potrdil nujni postopek. Kot je pojasnil generalni sekretar vlade Milan M. Cvikl, se z novelo preprečujejo težko popravljive posledice, saj zaradi različnih možnih razlag zakonika ni mogoče vzpostaviti odgovornosti mladoletnikov za kazniva dejanja.

Predstavniki poslanskih skupin so nujni postopek potrdili ob nasprotovanju Jožeta Tanka (SDS), ki je opozarjal na mnenje vladne službe za zakonodajo, da ni razloga za nujni postopek.

Poslanke in poslanci bodo opravili tudi razpravo o odgovoru predsednika vlade Boruta Pahorja na poslansko vprašanje Franca Bogoviča (SLS) v zvezi z reorganizacijo slovenske elektroenergetike. Državni zbor je namreč na marčevski seji potrdil sklep, da DZ na naslednji seji opravi razpravo o omenjeni tematiki.

Na dnevnem redu aprilske seje je tudi razprava o problematiki podfinanciranosti RTV Slovenija in kulturnih vsebin na javni RTV ter novele zakona o letalstvu, zakona o subvencioniranju študentske prehrane ter zakona o zasebnem varovanju.