Sobota,
22. 9. 2012,
10.20

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 22. 9. 2012, 10.20

8 let, 8 mesecev

Doslej so bili vsi bombni preplahi lažni, "šaljivcem" praviloma globa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Policija je letno obravnava več deset lažnih bombnih preplahov. Najpogosteje so se take najave nanašale na šolske objekte, gostinske objekte, sodišča in druge poslovne prostore.

V zadnjem času so policisti prejeli kar nekaj lažnih prijav o nastavljeni bombi. Prejšnji teden so zato evakuirali Fakulteto za družbene vede v Ljubljani, zadnji preplah pa je bil v petek v prostorih sodišča na Tavčarjevi v središču Ljubljane.

Najpogosteje se prijave nanašajo na šolske objekte, gostinske objekte, sodišča ... Policija je lani obravnavala 20, leta 2010 pa 29 znamenj za pomoč in nevarnost, med katere sodi tudi lažni bombni preplah, a posebne statistike teh lažnih bombnih preplahih ne vodijo. Najpogosteje se prijave nanašajo na šolske objekte, gostinske objekte, sodišča in druge poslovne prostore, motiv za klic pa je izogibanje šolskim obveznostim, obravnavam na sodišču, prekinitev raznih prireditev, maščevanje ali pa tudi pritegniti pozornost, so pojasnili na policiji.

Klicatelj običajno izreče le nekaj besed Klicatelji so ponavadi moški, obvestila pa kratka. Klicatelj tako običajno izreče le nekaj besed. Policisti se sicer odzovejo in vzamejo resno vsako prijavo oz. grožnjo z nastavljeno bombo. Doslej so se vse bombne prijave izkazale za lažne, kar je zloraba znamenj za pomoč in nevarnost. V vseh teh primerih je prišlo do nepotrebnega ukrepanja državnih organov, policije, kar je povzroča tudi nepotrebne stroške, tako pri delu policije, ki bi lahko v tem času opravljala druge potrebne in nujne naloge, kot tudi na strani ustanov, katerih delo je bilo zaradi najave eksplozivnega sredstva prekinjeno. Takšni stroški prekinitve dela sodišč lahko dosežejo tudi več tisoč evrov, poravnati pa jih morajo klicatelji, če jih policija izsledi, sodišče pa obsodi.

Čeprav jim grozi zapor do treh let, pa jih večinoma doleti le globa V zadnjem primeru preplaha sicer ljubljanskega sodišča niso evakuirali, pač pa je delo potekalo nemoteno, je pojasnil vodja služba za odnose z javnostmi vrhovnega sodišča Gregor Strojin. Poleg vračanja stroškov škode zaradi neobratovanja pa klicatelju grozijo tudi tri leta zapora. Če storilec s takšnim klicem ovira delo pravosodnih ali drugih državnih organov ali povzroči večjo premoženjsko škodo, pa mu grozi celo do pet let za zapahi. A doslej še zaradi tega ni nihče sedel.