Ponedeljek,
21. 4. 2008,
21.29

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 4. 2008, 21.29

8 let, 6 mesecev

Denacionalizacija cerkvenih zemljišč

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V procesu denacionalizacije je bilo upravičencem vrnjenih skupaj 12,11 odstotka vseh kmetijskih zemljišč in gozdov v Republiki Sloveniji.

To je po besedah ministra Lovra Šturma, ki je odgovarjal na poslansko vprašanje poslanca NSi Jožefa Horvata, relativno malo v primerjavi "s premoženjem, ki je prehajalo v drugi procesih privatizacije". Vse zahteve predstavljajo 2,88 odstotka vseh zemljišč Rimskokatoliški cerkvi je bilo po njegovih besedah do 31. oktobra 2007 vrnjenih 2,08 odstotkov vseh kmetijskih zemljišč in gozdov v Sloveniji. Četudi bi Cerkev dobila vrnjena vsa kmetijska zemljišča in gozdove, ki jih zahteva, bi to po njegovem še vedno predstavljalo zgolj 2,88 odstotka vseh kmetijskih zemljišč in gozdov v Sloveniji, je minister za pravosodje Lovro Štrum pojasnil v okviru poslanskih vprašanj ob začetku rednega aprilskega zasedanja DZ.

Vprašanje, povezano z denacionalizacijo, je ministru Šturmu postavil poslanec Jožef Horvat (NSi). Poslanca je zanimalo, kolikšen delež slovenskih kmetijskih zemljišč in gozdov je bil vrnjen v denacionalizacijskih postopkih ter kolikšen delež predstavlja vrednost vrnjenih kmetijskih zemljišč in gozdov v bruto domačem proizvodu.

Vrnjenih 235.190 hektarjev zemljišč in gozdov Minister Šturm mu je odgovoril, da je po podatkih Sklada kmetijskih zemljišč RS v Sloveniji vseh kmetijskih zemljišč in gozdov 1.942.052 hektarjev. Od tega je bilo po njegovih podatkih do 29. februarja letos v postopkih vračanja premoženja vrnjenih 102.143 hektarjev kmetijskih zemljišč in 133.047 hektarjev gozdov oz. skupaj 235.190 hektarjev. "Delež vrnjenih kmetijskih zemljišč in gozdov, vrnjenih v denacionalizaciji glede na vsa kmetijska zemljišča in gozdove v Sloveniji, tako predstavlja 12,11 odstotka," je dejal minister.

V zvezi z "netočnostmi", ki se pojavljajo glede vračanja premoženja večjim denacionalizacijskim upravičencem, predvsem rimskokatoliški cerkvi, je minister povedal, da je bilo tej do 31. oktobra 2007 vrnjenih 2,08 odstotkov vseh kmetijskih zemljišč in gozdov v državi. Delež dohodka od kmetijskih zemljišč in gozdov, ki ga je Cerkev dobila z denacionalizacijo, pa po Šturmovih besedah predstavlja 0,0037 odstotka celotnega domačega bruto proizvoda.

"Vrnjeno relativno majhno premoženje" Tudi, če bi bilo Cerkvi vrnjeno vse premoženje, ki ga zahteva, bi to po Šturmovih besedah predstavljalo 2,88 odstotka vseh kmetijskih zemljišč in gozdov v Sloveniji. Tudi zato je minister ocenil, da gre pri vračanju premoženja v procesu denacionalizacije za relativno majhne zneske, "posebej v primerjavi s premoženjem, ki je prehajalo v drugi procesih privatizacije".