Sreda, 16. 6. 2010, 16.31
9 let, 1 mesec
Delovna zakonodaja: ministrstvo in sindikat daleč in blizu

Ministrstvo in sindikat imata pri tem vprašanju popolnoma nasprotno mnenje: ministrstvo ugotavlja, da so navedeni minimalni standardi v primerjavi z ureditvami v drugih evropskih državah na precej visoki ravni, na kar opozarjajo tudi delodajalci, Rebolj pa meni, da je zniževanje odpravnin popolnoma nesprejemljivo, saj so bile enkrat že znižane in so nizke.
Rebolj navaja primer, da bi z novim predlogom zaposleni z minimalno plačo dobil 140 evrov na leto, kar je v primerjavi z visokimi odpravninami direktorjev in članov uprave skrajno žaljivo. Odpravnina je po njegovem mnenju pomembna zlasti pri starejši populaciji, ki ostaja brez zaposlitve, saj naj bi si z njo ob prihajajoči pokojninski reformi pripravili nove temelje za delo.
Za sindikate so odpovedni roki prav tako pomembni z vidika zaščite brezposelnih. »Če bi za isti čas, za katerega bodo skrajšali odpovedne roke, podaljšali prejemanje nadomestil, bi to bilo enakovredno, a tega s temi spremembami nismo dobili,« je opozoril Rebolj.
Na ministrstvu so ob tem dodali, da spremembe ne bi uveljavili takoj, saj je predlagano prehodno obdobje enega leta po uveljavitvi zakona, ko bi se odpravnine znižale postopno. V prehodnem obdobju bi zaposleni, ki imajo od enega do 15 let dela, pri delodajalcu že ob uveljavitvi zakona imeli novo osnovo, če pa so pri delodajalcu zaposleni več kot 15 let, bi namesto petine za njih veljala četrtina.
Rebolj meni ravno nasprotno: »Višine odpravnin, te so pri nas že tako ali tako nizke, niti približno ne uničujejo trga delovne sile, ta trditev strokovno ne drži. Tisto, kar ustvarja težave na trgu delovne sile, lahko zberemo v treh dimenzijah. Prva je odpiranje novih delovnih mest in vlaganje vanje, pri tem pri nas zelo zaostajamo. Drugi dejavnik je usposabljanje in šolanje nezaposlenih, povezava med izobraževalnim sistemom in potrebami gospodarstva, kjer pri nas opažamo veliko neskladij. Tretji element sta ustrezna zaščita in delovanje instrumentov, kot je Zavod za zaposlovanje RS. Minister naj se raje loti odpravnin raznih direktorjev in njihovih pogodb, ki določajo 24 ali več plač,« predlaga Rebolj.
Pri tem vprašanju sta si ministrstvo in Rebolj precej bližje: sprememba bo dobrodošla predvsem za mlade, ki se bodo tako prej vključili na zavod za zaposlovanje, tudi sicer pa so na trgu dela v neugodnem položaju. Ministrstvo namreč navaja, da je okoli 70 odstotkov novih zaposlitev za določen čas, Rebolj pa opozarja, da je nezaposlenost mladih zelo visoka: 14-odstotna.
Na ministrstvu poudarjajo, da je omenjeno povečanje varnosti te skupine v skladu s konceptom varne prožnosti, ta je povezan tudi z zakonom o delovnih razmerjih in zakonom o malem delu ter je dokaz, da v teh težkih časih država daje tudi nove pravice tistim, ki jih najbolj potrebujejo. Rebolj opozarja na težavo strukturne nezaposlenosti in daljše nezaposlenosti, kar bi bilo treba ustrezno urediti.
Povečanje denarnega nadomestila v prvih treh mesecih je po mnenju ministrstva korak k večji varnosti brezposelnih; izguba zaposlitve za te osebe namreč pomeni veliko težavo že s psihološkega vidika, zato je treba čim bolj ublažiti tudi finančne posledice.
Temu mnenju ministrstva je delno pritrdil tudi Rebolj: »Takšni predlogi so pravi, vendar jim manjka dvoje. Prvo je povečanje nadomestil glede na predloge o odpravninah v zakonu o delovnih razmerjih, kar smo tudi predlagali. Manjka predvsem povezava med višino nadomestil ter preusposabljanjem in prešolanjem, kot to poznajo v razvitih gospodarstvih. Tisti, ki se usposabljajo za drugo delovno mesto, imajo pravico in možnost za višje nadomestilo, saj jim prešolanje omogoča nove zaposlitve.«
Na ministrstvu pojasnjujejo, da bodo s spremembo zakona o delovnih razmerjih starejši od 55 let z več kot 25 leti delovne dobe bolj prikrajšani, zato država s podaljšanjem časa prejemanja denarnega nadomestila in njegovim povišanjem v prvih treh mesecih prevzema del bremena za večjo varnost.
Rebolj meni, da je ta poteza glede na predlagana znižanja odpravnin in odpovednih rokov kozmetični popravek, a ministrstvo dodaja, da tovrstnim brezposelnim osebam tudi s povečanimi sredstvi za aktivno politiko zaposlovanja namenjajo posebno pozornost. Kot primer dodatne možnosti za izboljšanje njihove varnosti navajajo, da med vključitvijo v javna dela ali programe usposabljanja na delovnem mestu miruje njihova pravica do denarnega nadomestila.
Podobno rešitev smo poznali tudi do zdaj, le da je bila omejitev precej nižja – okoli 40 evrov, pojasnjujejo na ministrstvu. Ta ukrep podpirajo tako na ministrstvu kot v sindikatu, saj brezposelnim omogoča ohranitev stika s trgom dela tudi takrat, kadar zanje ni primerne zaposlitve. V skladu z zakonom o malem delu ali prek podjemnih in drugih pogodb bodo lahko zaslužili do 200 evrov na mesec. Rebolj ob tem opozarja, da socialni transferji ne morejo biti višji od plač.