Sreda,
9. 4. 2008,
8.44

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 4. 2008, 8.44

8 let, 11 mesecev

Črnkovič: Šlo je za industrijsko špijonažo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Direktor Rotisa Ivan Črnkovič je na zaslišanju na komisiji, ki preučuje nakup oklepnikov 8X8, dejal, da je razočaran, da je komisija pripravo izvedenskega mnenja zaupala Ivanu Prebilu.

Kot je dejal, Prebila plačuje neposredna konkurenca Patrie, z vpogledom v dokumentacijo pa je imel možnost tudi vpogleda v rešitve, ki so edinstvene na svetu. "Prebil je član uprave Viator & Vektor Po Črnkovičevih besedah je Prebil član upravnega odbora podjetja Viator & Vektor, sicer lastnika Sistemske tehnike, ki jo je Patria - v Sloveniji jo zastopa Rotis - premagala na javnem razpisu za nakup oklepnikov. Prav tako s Sistemsko tehniko že dlje časa poslovno sodeluje. Z vpogledom v dokumentacijo je imel tako po Črnkovičevih besedah neposreden vpogled v nekatere Patrine tehnične rešitve, med katerimi so nekatere "edinstvene na svetu", kar se mu zdi nezaslišano.

Patrio poziva k tožbi

"Odgovorne na Patrii zato nagovarjam, naj proti odgovornim sprožijo tožbo, saj ocenjujem, da je šlo za industrijsko špijonažo," je dejal Črnkovič. Dodal je, da ne bi imel nič proti, če bi revizijo opravilo neko neodvisno podjetje, ki jih je v Sloveniji zadosti, ne razume pa, kako je mogla komisija to nalogo zaupati nekomu, ki ga plačuje neposredna konkurenca Patrie.

Cvikl: Prebil je imel vpogled le v ponudbi in v pogodbo Proti temu je nastopil predsednik komisije Milan M. Cvikl (SD) in zanikal, da bi Prebil imel vpogled v celotno dokumentacijo. Kot je dejal, je imel vpogled le v obe ponudbi ter pogodbo med Patrio, Rotisom, ki jo zastopa v Sloveniji, in ministrstvom za obrambo. Črnkoviča je ob tem vprašal, ali tehničen del pogodbe vsebuje karkoli takšnega, kar bi vsebovalo tehnične rešitve zaupne narave, ta pa mu je odgovoril, da pogodba takšne rešitve vsebuje.

Vedeli so, da bo ministrstvo kupilo lahke oklepnike

V uvodu zaslišanja je sicer Črnkovič članom komisije najprej predstavil razloge, zaradi katerih je podjetje začelo sodelovati s Patrio. Kot je dejal, so leta 2004 izvedeli, to pa je bilo znano tudi javno, da namerava ministrstvo kupiti lahke oklepnike. Ker jih je posel zanimal, z ministrstvom pa so sodelovali tudi že pred tem, so navezali stike s finsko Patrio, ki pa je prav tako iskala svojega predstavnika v Sloveniji.

"Naša ponudba je bila daleč najboljša" Leta 2005 so se s podjetjem dogovorili za sodelovanje in podpisali tudi pogodbo, kmalu zatem pa so se prijavili na razpis ministrstva za nakup oklepnikov. Ponudba, ki so jo pripravili, je bila po njegovih besedah daleč najboljša - tako po ceni, kakovosti, kot deležu, ki ga bodo v poslu imela slovenska podjetja -, zato Črnkovič ne razume, zakaj se nekaterim zdi tako sporna. "Vse, za kar smo se obvezali, bomo tudi izvedli, vendar tega na moremo narediti v letu dni, kot to zahtevate. Vprašajte me leta 2014, če smo jo izvedli ali ne," je predsedniku komisije Milanu M. Cviklu povedal Črnkovič. Dejal je tudi, da nima ničesar z orožarskimi posli iz začetka devedesaetih let.

"Podjetje ne potrebuje certifikata kakovosti"

Med zaslišanjem je Cvikla zanimalo, kako to, da je Rotisu in Patrii uspelo pridobiti posel, kljub temu, da, kot je dejal, Rotis nima certifikata kakovosti in kljub temu, da za posel ni ponudilo bančnih garancij. Črnkovič mu je odgovoril, da so garancije bile, dala pa jih je Patria, certifikata kakovosti pa podjetje po njegovem ne potrebuje. "Rotis že 15 let izvaja posle po celem svetu, vendar nikoli do zdaj nihče od nas ni zahteval takšnega certifikata. Pa četudi bi ga, ga lahko pridobimo v dveh ali treh mesecih," je dejal.

"Ministrstvo se je med pogajanji premislilo" Predsednika komisije je tudi zanimalo, zakaj sta cena in konfiguracija vozil drugačni, kot je bilo zapisano v ponudbi in zakaj so roki dobav za 14 odstotkov daljši, kot so bili predvideni v ponudbi. Črnkovič mu je pojasnil, da je ministrstvo med pogajanji - ta so trajala eno leto - spremenilo svoje želje, zato so pripravili več različnih ponudb, o katerih so se nato pogajali. Prav tako so se v tistem času podaljšali dobavni roki dobaviteljev Patrie, s tem pa posledično tudi dobavni roki za izdelavo vozil.

Cvikl: Delež slovenskih podjetji pol manjši, kot sta obljubila v ponudbi

Črnkovič je pri tem tudi zanikal Cviklove navedbe, da je v pogodbi predvideni delež, ki naj bi ga v poslu opravila slovenska podjetja, za pol manjši, kot sta ga v ponudbi obljubljala Patria in Rotis. Kot je dejal, ta delež predstavlja tretjino celotnega posla, oziroma okoli 60 milijonov evrov.

Glede Cviklove navedbe, da ima podjetje v zadnjih letih, mogoče tudi na račun posla z državo, nenavadno hitro rast, pa je direktor Rotisa še pojasnil, da podjetje v vseh zadnjih 10 letih nikoli ni imelo manjše letne lasti od 20 odstotkov. Kot je dejal, je podjetje eno največje rastočih podjetij v Sloveniji v zadnjem letu, vendar pa za zdaj od Patrie ni prejelo še nobenega denarja.

Dodatno bodo zaslišani Janša, Krkovič, Lovšin in Cimerman

Trije člani komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov 8x8, so na zaprtem delu seje sklenili, da bo komisija dodatno zaslišala Janeza Janšo, Toneta Krkoviča, Andreja Lovšina in Francija Cimermana. Po besedah predsednika komisije Milana Cvikla, bi lahko omenjeni pojasnili morebitne povezave med nakupom oklepnikov in nakupi orožja med leti 1991 in 1993.

Kot je Milan M. Cvikl na komisiji za takšen sklep ni bilo večinskega soglasja, zato so sklep sprejeli zgolj trije člani. Kot je dejal, so vsi trije ocenili, da so bili omenjeni v letih med 1991 in 1993 na takšnih položajih, da bi lahko pojasnili morebitne povezave med nakupom oklepnikov 8x8 in trgovino z orožjem iz začetka devetdesetih. Slednje je, kot je dejal, tudi ena izmed osnovnih nalog komisije.

Nadaljevanje seje že v četrtek zjutraj Komisija bo sejo nadaljevala v četrtek zjutraj, ko naj bi zaslišala tudi obrambnega ministra Karla Erjavca. Kot je povedal Cvikl, do 15.30 ni prejel obvestila po morebitni odsotnosti Erjavca.