Petek, 27. 11. 2009, 7.19
8 let, 7 mesecev
Boris Šuštar toži državo zaradi posledic sojenja
Zaradi posledic, ki naj bi mu jih prineslo sojenje, od države zahteva odškodnino. Višine sicer ni želel razkriti. Po pisanju Dnevnika naj višina zahtevane odškodnine še ne bi bila dokončno določena. Sodnica Vera Gams Premerl je Šuštarja in njegovega pooblaščenca Ivana Stošiča namreč pozvala, naj nekoliko preučita številke, zapisane v tožbi, češ da niso povsem skladne. Na tedenskem razporedu glavnih obravnav, ki ga sodišče objavlja na spletu, pa piše, da je bila tožba vložena za znesek 45 milijonov tolarjev oz. okoli 187.000 evrov. Podoben znesek navaja tudi Večer, medtem ko Žurnal24 piše, da je Šuštarjeva tožba težka 741.000 evrov.
O nematerialni škodi ga je sodnica zaslišala v četrtek, materialno škodo pa bo pojasnil na januarski glavni obravnavi.
Šuštar naj bi zaradi vsega tega zelo trpel, imel pa je tudi zdravstvene posledice, o katerih pa pred novinarji ni hotel govoriti. Sodnici je še povedal, da tudi obsodilni del prej omenjene razsodbe še ni dokončen - zadevo je namreč predal evropskemu sodišču v Strasbourgu.
Kot je sicer poročalo Delo, je višje sodišče 45-letnemu Šuštarju šestletno zaporno kazen znižalo za pol leta. Šuštar bo moral po podatkih časnika poleg tega plačati še 25.000 evrov denarne kazni. Enoinpolletna zaporna kazen Stanislavu Droljcu je prav tako neuradno ostala nespremenjena, iz svojega žepa pa bo moral plačati še 12.000 evrov. Višji sodniki so se razen manjših popravkov strinjali tudi z obsodilno sodbo za soobtožene, ki jim je okrožno sodišče naložilo pogojne kazni.
Šuštar se je sicer kazni želel ogniti s pobegom v Kanado, medtem pa so mu sodili v odsotnosti. Kanadčani so Šuštarja potem, ko je prišel prosit za azil, našim pravosodnim organom po dolgotrajnem postopku izročili oktobra lani, od takrat pa je v priporu.