Petek,
18. 4. 2014,
14.45

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 18. 4. 2014, 14.45

8 let, 9 mesecev

Ambasadorka v Sloveniji: Ni enako, ali si sirota v Bangladešu ali v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Danes je mednarodni dan sirot, slovenska ambasadorka projekta World Orphan Day Katarina Tomšič pa ob tej priložnosti opozarja na katastrofalne razmere, v katerih odraščajo zapuščeni otroci.

Projekt World Orphan Day, mednarodni dan otrok, ki nimajo možnosti odraščati v družini, je zasnovala bangladeška dobrodelna organizacija World Orphan Centre, njihov namen pa je predvsem osveščanje o pomenu odraščanja otrok v družinah in nespametnosti vojn, zaradi katerih tamkajšnji otroci namesto toplega otroštva preživijo leta dobesedno na cesti.

Tomšičeva tudi sama rejenka Katarino Tomšič bralci Planet Siol.net že poznajo, saj nam je v intervjuju zaupala svojo osebno zgodbo oziroma izkušnjo z odraščanjem v rejniški družini. Je avtorica knjige Naših prvih 1095 korakov in prvega spominskega interaktivnega albuma za posvojene otroke na svetu Tody Adoption Baby Book ter predsednica Humanitarnega kluba posvojencev AS.

"Zame osebno je izredno velika čast, da sem lahko ambasador tega velikega projekta v Sloveniji, saj se tudi sama čutim izredno močno povezana s temi otroki," je za Planet Siol.net povedala Tomšičeva.

Tomšičeva se je tako postavila ob bok kar nekaj znanim tujim imenom, ki predstavljajo svojo državo v omenjenem projektu, na primer igralka Ema Watson, princesa Ivana Pignatelli Aragona Cortes ali pa recimo priznani indijski igralki Tamanaah in Meera Nandan.

K sodelovanju je je povabil pobudnik projekta Kot vodjo Humanitarnega kluba posvojencev – ki je v preteklosti pripravil že nekaj dobrodelnih akcij, nekatere tudi v sodelovanju s sirotišnicami z območja nekdanje Jugoslavije, povezali pa so se tudi z mednarodno organizacijo Adra in sodelovali z Afriko –, jo je k sodelovanju povabil sam pobudnik projekta Mohammad Aman Ullah, ob obisku pa se je na lastne oči prepričala, kako hudo se godi sirotam v bangladešu.

Vsi otroci si zaslužijo, da jih ima nekdo brezpogojno rad Kot pravi Tomšičeva, biti sirota nikjer na svetu ni nekaj lepega, vseeno pa ni vse le črno ali belo. "Vmes je veliko odtenkov sive, takšne so tudi razlike med odraščanjem sirote v Afriki, Bangladešu, na območju nekdanje Jugoslavije ali v Sloveniji. Gre za ogromne razlike, nepredstavljive. Pri nas se trudimo, da kmalu ne bo več domov in bodo vsi otroci poznali, če bodo že morali poznati, institucijo rejništva. V tretjem svetu pa se borijo, da bi otroci imeli sploh kje živeti, saj je ogromno otrok na cesti. A vsem otrokom tega sveta je skupno to, da si prav vsi zaslužijo nekoga, ki jih bo imel brezpogojno rad," pojasnjuje ambasadorka, ki ceni trud pobudnikov projekta.

Projekt je podprl tudi ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph A. Mussomeli, ki se je v ta namen s Tomšičevo že srečal, na srečanju pa sta spregovorila o problematiki sirot po svetu. Tomšičeva se bo srečala tudi z varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer.

Podporo projektu lahko izrazite tudi vi. Všečkajte spodnjo povezavo do FB-strani in se tako na simboličen način spomnite vseh otrok, ki niso v varnem zavetju doma: https://www.facebook.com/Worldorphansday2014