Torek,
14. 6. 2011,
9.04

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 14. 6. 2011, 9.04

8 let, 8 mesecev

Kako kupiti zastavo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovensko zastavo v vsak slovenski dom, bi rekli nekateri. Pa to res drži? Če že ne drugače, bi slovenska zastava lahko krasila pročelje vsakega slovenskega doma, vsaj v času dneva državnosti.

Da se boste lahko še pravočasno "opremili" z državotvornimi artikli, vam ponujamo nekaj nasvetov za lažji nakup. Kje sploh kupiti zastavo? Zastavo lahko kupite v specializiranih trgovinah, na pošti, v vseh večjih trgovskih centrih, pestro ponudbo pa boste našli tudi na številnih spletnih straneh. Vtipkajte geslo v iskalnik Najdi.si *nakup slovenske zastave* in zagotovo ne boste ostali brez zadetkov. Kdaj izobesiti zastavo? Kot veleva zakon o izobešanju, je državno zastavo treba obesiti: - 8. februarja na Prešernov dan oziroma slovenski kulturni praznik, - 27. aprila oziroma na dan upora proti okupatorju, - 1. in 2. maja na praznik dela, - 25. junija na dan državnosti, - 17. avgusta na dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, - 15. septembra na dan vrnitve Primorske k matični domovini, - 23. novembra na dan Rudolfa Maistra in - 26. decembra na dan samostojnosti. Na državni ravni je teh priložnosti še več (kot je na primer odhod oziroma prihod predsednika RS, dan žalovanja …), a o tem morda več kdaj pozneje …

Pravilno izobešanje – le na vertikalnem drogu ali jamborju

Čeprav obstajajo natančna navodila glede izobešanja zastav, pa boste v Sloveniji (verjetno tudi drugod) naleteli na precej napačno izobešenih plapolajočih artiklov in v nasprotju s protokolom. Če ste v dilemi, se z vprašanji obrnite na prodajalce, saj so nam le ti zagotovili, da kupce samoiniciativno podučijo o pravilnih načinih izobešanja. Če pa se raje podučite sami, si preberite pravilnik o izobešanju zastav, ki je objavljen v zakonu o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi.

Kor pravijo v Grboslovnem in zastavoslovnem društvu Herold - Glasnik, se zastavo Republike Slovenije lahko izobesi le na vertikalen drog ali jambor. Zastavo gledamo tako, da je, če gledamo proti zastavi, drog na levi strani, zastavina ruta pa na desni strani. Če je postavite obratno, pomeni, da zastavo gledamo z zadnje strani. Če je zastava izobešena na drogu, morajo biti barve zastave razporejene od zgoraj navzdol od bele, modre do rdeče; grb mora biti, gledano od spredaj, na levi strani zastave v levem zgornjem delu.

Kaj radi tudi pozabimo, da imamo dve slovenski zastavi, in sicer državno z grbom in nacionalno brez grba. Nacionalna brez grba naj bi visela po zasebnih hišah, medtem ko naj bi državne izobešali pred parlamentom, na državnih ustanovah, šolah in drugih vzgojnih zavodih. Če želimo izobesiti tudi zastavo Evropske unije, mora biti slovenska postavljena na častno mesto.

Življenjska doba odvisna od slabega vremena Zastave so izdelane iz različnih vrst poliestra, njihova kakovost pa je odvisna tudi od tega, ali kupec zastavo namerava obesiti zunaj ali znotraj. Kot so nam povedali ponudniki na spletni strani www.zastave.si, je povprečna doba zunanje zastave, izobešene na izpostavljenih področjih z močnim vetrom, približno deset mesecev, medtem ko za notranje zastave teh časovnih omejitev praktično ni.

Več interesentov med institucijami

Kot ugotavljajo ponudniki zastav, klasične zastave, kot so slovenske, evropske in žalne, kupujejo predvsem javne institucije, kot so ministrstva, veleposlaništva, upravne enote, šole, vrtci, javni zavodi in bolnišnice, pa tudi zasebniki, ki z njimi "opremijo" hiše in bloke.