Topli sončni žarki že nekaj časa naznanjajo prihod pomladnih mesecev, zato je skrajni čas, da na vrtu postorite vse potrebno za uspešno setev.
Konec marca in aprilu se zemlja dovolj osuši in ogreje, zato je takrat primeren čas, da pripravimo setveni načrt. Glede na vrtne rastline, ki jih imamo namen gojiti, določimo, v kakšnem vrstnem redu bomo sejali in sadili. Med drugim pregledamo prst in na tej podlagi presodimo, kakšno gnojilo potrebuje.
Kot že omenjeno, pripravo gred začnemo, ko se zemlja dovolj osuši in ogreje. Takrat zemljo prekopljemo in jo tako prezračimo, odstranimo kaleči plevel in morebitno kamenje ter izpulimo ostanke starih rastlin, nato pa potresemo hlevski gnoj ali kompost, ki ga površinsko vmešamo v zemljo. V večini primerov moramo tla obogatiti tudi s kakovostnim organskim gnojilom, ki ima visoko vsebnost suhe snovi in je dolgo delujoče (do šest mesecev). Dodamo lahko tudi pripravke za izboljšanje strukture tal.
Kakovost semen ima prednost pred ceno
Ponudba različnih vrst semen je na slovenskem trgu velika. Ponujajo jih v semenarnah, vrtnih centrih, vrtnarijah, v vseh trgovskih središčih in preostalih specializiranih trgovinah, cene pa se gibljejo od 50 centov naprej.
Pri nakupu semen je pomembno, da izberemo kakovostna semena, mlajša od treh let. Starejše ko je seme, slabša je namreč njegova kaljivost. Semena hranimo na temnem, suhem in zračnem prostoru. Bodite pozorni tudi na embalažo, ki mora biti čista, nepoškodovana in brez vidnih madežev. Seme, ki je prišlo v stik z vodo, je praktično neuporabno. V vsakem primeru pa velja, da ima kakovost semen prednost pred ceno.
Kaljivost domačih semen je znatno nižja od kupljenih
Uporabimo lahko tudi semena, ki smo jih kupili lani in so nam morda ostala ali pa smo jih pridelali sami. Pri tem je treba upoštevati, da je kaljivost domačih semen znatno nižja od tistih iz trgovin, ki imajo od 80- do 90-odstotno kaljivost. Semena nekaterih rastlin, kot sta čebula in česen, dobro kalijo samo prvo leto. Po drugi strani semena buč in kumar kalijo tudi do pet let.
Globina setve je odvisna od velikosti semena
Najboljši čas za setev prvih vrtnin (čebulček, spomladanski česen, prve stročnice, tudi solata) je, ko se temperature v globini petih centimetrov dvignejo vsaj na pet stopinj Celzija. Globina setve je sicer odvisna od velikosti semena.
Načini setve
Vrtnine lahko sejemo neurejeno ali pa v vrste (v setvene grede). Sejanja v vrste oziroma v setvene grede se lotimo tako, da najprej z motiko naredimo brazdo, jo nežno zalijemo, potresemo semena in povrhu plast komposta ali prsti. Vse skupaj nato še enkrat rahlo zalijemo. Za zadrževanje vlage ter zaščito pred dežnimi kapljami in pticami vse skupaj do vznika pokrijemo s kopreno ali smrekovimi vejicami. V setvene grede sejemo v vrstah s 15-centimetrskim razmikom ali gosteje, če bomo rastline pozneje presajali. Pogosto vrtnine sejemo preveč na gosto, kar poveča možnost pojava škodljivih bolezni. Na semenski vrečki je za vsako vrtnino navedena ustrezna razdalja za gojenje vrtnin, kar moramo upoštevati pri setvi in poznejšem redčenju goste rasti.
Če se odločimo za prosto sejanje, najprej potresemo semena po prsti, površino rahlo premešamo z grabljami ali čim podobnim, malo zalijemo in nežno potolčemo z lopato ter pokrijemo do vznika.
Setve se lotimo premišljeno in z užitkom
Najprej lahko v vrt posadimo zgodnje sorte boba in graha, črni koren in špinačo, proti koncu meseca marca pa čebulček, česen in krompir. Aprila na prosto posadimo sadike zgodnje solate, zelja, cvetače in kolerabice.
Veliko vrtnarjev se odloči gojiti zelenjavo na slepo srečo, pri tem pa porabijo dvakrat več semen, kot imajo prostora na vrtu. Gojenje vrtnin in posledično lastne hrane je velik privilegij, zato se dela raje lotimo premišljeno in z užitkom.