Ponedeljek, 7. 2. 2011, 13.09
8 let, 4 mesece
V boj za zagrebško letališče tudi tuje diplomacije

Zagrebško letališče Pleso naj bi v 14 mesecih dobilo razširjeno in prenovljeno podobo, ki bo predvsem olajšala in pospešila pretok potnikov ter jim olajšala uporabo letaliških storitev. Celotna naložba v letališče hrvaške prestolnice bo vredna več kot 300 milijonov evrov, od tega bodo za prvo fazo, to je gradnja novega potniškega terminala, namenili okoli 190 milijonov.
Houston, Pariz, Frankfurt, München
Kot poroča hrvaški Jutarnji list, se na zagrebškem letališču, a tudi pri visokih predstavnikih hrvaške politike, vrstijo delegacije velikih letališč iz (vsaj) treh držav, okrepljene z diplomatsko podporo. Kot enega od najresnejših kandidatov omenjajo letališče George Bush iz Houstona, o tem naj bi beseda tekla tudi pri nedavnem obisku hrvaškega zunanjega ministra Gordana Jandrokovića pri ameriški kolegici Hillary Clinton.
Najresnejši tekmec Američanov naj bi bilo podjetje Aeroports de Paris (ADP), ki med drugim upravlja pariška letališča Charles de Gaulle, Orly in Le Bourget. V igri sta še največje nemško letališče Frankfurt, upravlja ga podjetje Fraport, in letališče Franz Josef Strauss bavarske prestolnice München, upravlja pa ga podjetje München Flughafen.
V Zagrebu optimizem, v Mariboru še naprej tišina
Le okoli 100 kilometrov zračne razdalje stran pa je mariborsko letališče, kjer kljub ugodni legi ob drugem največjem slovenskem mestu, nedaleč od stičišča severovzhoda Slovenije, jugovzhoda Avstrije, jugozahoda Madžarske in severozahoda Hrvaške, potniški promet nikakor ne more zaživeti.
Po drugi strani pa zagrebško letališče, ki sicer ima prednost bližine velemesta in državne prestolnice, letos pričakuje tri odstotke več prometa kot lani. Vodstvo zagrebškega letališča razloge za optimizem vidi tudi v prihodu novih, večinoma nizkocenovnih prevoznikov. Easyjet naj bi se jim pridružil jeseni, z Ryanairom pa se še pogajajo.
Na Plesu nočejo staviti samo na eno karto
Hrvaški nacionalni prevoznik, ki si sicer tudi sam prizadeva okrepiti svoje povezave, ne kaže navdušenja nad prihodom drugih prevoznikov, a so na zagrebškem letališču jasni: okoli 67 odstotkov poletov na zagrebškem letališču opravi Croatia Airlines in to je, pravi direktor Tonči Peović, nad vsemi dovoljenimi normami in ustvarja preveliko odvisnost letališča od nacionalnega prevoznika.
Za primerjavo, po javno dostopnih podatkih ljubljanskega letališča je v letih od 2005 do 2009 delež poletov domačega letalskega prevoznika v vsem javnem prometu nihal med 70,2 in 75,2 odstotka.