Sreda,
6. 11. 2013,
10.25

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 6. 11. 2013, 10.25

7 let, 9 mesecev

Turki kupili večinski delež v NFD

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Finančna družba NFD Holding je prodala skoraj polovičen delež družbe za upravljanje NFD enemu najbogatejših Turkov Bayramu Aliju Bayramogluju in družbi tveganega kapitala Elements Capital Partners.

Družbi Elements Capital Partners in Neta Yatirim Menkul Degerler sta oktobra skupaj kupili 48,49 odstotka NFD, je vodstvo NFD Holdinga sporočilo prek spletnih strani Ljubljanske borze.

Dnevnik poroča, da sta istanbulska finančna skupina Neta Yatirim, ki je v lasti skupine BAB Group enega izmed najbogatejših Turkov Bayrama Alija Bayramogluja, in družba tveganega kapitala Elements Capital Partners kupili delnice NFD tudi od nekaterih preostalih lastnikov, Hotelov Bernardin, Banke Celje in Probanke.

Turki bodo tako za skoraj tri milijone evrov kupili skoraj 82-odstotni delež NFD, ki upravlja okoli 80 milijonov sredstev, in ga nameravajo v kratkem tudi dokapitalizirati z okoli dvema milijonoma evrov, dodaja časnik. Večino zaposlenih naj bi zadržali.

Prevzem šestih milijonov posojil Neta Yatirim in Elements Capital naj bi za NFD odštela okoli devet milijonov evrov, saj naj bi poleg treh milijonov evrov kupnine prevzela tudi za okoli šest milijonov evrov posojil. Del kupnine naj bi bodoča lastnika že nakazala konzorciju, preostanek pa naj bi lastniki dobili po tem, ko bo posel potrdila tudi Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP).

Družba Neta Yatirim, katere korenine segajo v leto 1985, se ukvarja z borznim posredništvom, investicijskim svetovanjem, poslovnimi financami in upravljanjem premoženja. Skupaj z Elements Capital Partners je konec lanskega leta od NFD Holdinga že kupila tudi hrvaško družbo za upravljanje NFD Aureus, ki ima v svojih skladih za okoli 20 milijonov evrov premoženja, še piše Dnevnik.

Družba NFD je ob koncu leta 2012 upravljala krovni sklad NFD z devetimi podskladi, katerih čista vrednost sredstev je znašala 99 milijonov evrov oz. skoraj deset odstotkov manj kot leto prej. Kot je še razvidno iz letnega poročila družbe, je NFD leto 2012 končal s 650.000 evrov čiste izgube, potem ko je je bilo v letu 2011 za skoraj 2,8 milijona evrov. Zaradi nestabilnih razmer v Sloveniji je največji podsklad NFD 1 že lani začel zmanjševati izpostavljenost do domačega trga. Nova naložbena politika, ki je stopila v veljavo januarja letos, je usmerjena v širšo regijo jugovzhodne Evrope.

Dokapitalizacija še ni bila izvedena Po pisanju Dnevnika je v zadnjih dveh letih upravi NFD Holdinga uspelo družbo razdolžiti že za kar okoli 50 milijonov evrov. Poleg Etola so namreč prodali tudi Terme Maribor in Ljubljanske mlekarne. Z bankami so se v holdingu dogovorili tudi za reprogram posojil do leta 2015, ki predvideva tudi delno poplačilo posojil Banke Celje in Factor banke. Okoli pet milijonov evrov posojil Banke Celje bi namreč NFD Holding odplačal s svojim deležem v Mercatorju in Premogovniku Velenje, medtem ko bi posojila Factor banke odplačal z 19-odstotnim deležem Termoelektrarne Trbovlje.

V skladu z dogovorom o reprogramu posojil bi morale Gorenjska banka, Sava, Banka Celje in Abanka Vipa v kapital NFD Holdinga pretvoriti tudi za skupno deset milijonov evrov posojil. Toda čeprav so dokapitalizacijo že potrdili delničarji NFD Holdinga, ta še vedno ni bila izvedena, še navaja časnik.