Petek, 23. 8. 2013, 13.07
8 let, 3 mesece
Tuj denar se Slovenije izogiba zaradi interesnih skupin, ki si lastijo podjetja
Delničarji Gorenja so potrdili dokapitalizacijo, s katero je japonski Panasonic postal 13-odstotni lastnik podjetja. Ob tem smo se vprašali, zakaj drugim slovenskim podjetjem ne uspe pritegniti strateškega partnerja, ki bi bil pripravljen v njih vložiti svoj denar, kot je to uspelo Gorenju.
"Interesne skupine si po svoje razlagajo razvoj in poslovanje podjetja"
"Razlogov je več, eden od večjih pa je vsekakor obstoj različnih interesnih skupin, ki si na nek način lastijo podjetje, čeprav pogosto niso sami lastniki podjetja. Te skupine si po svoje razlagajo tako razvoj kot poslovanje podjetja, a rezultat lahko danes vidimo na vsakem koraku," je poudaril finančni analitik Matej Tomažin.
Pečečnik: Gorenju je uspelo zaradi kakovostnega nastopa na mednarodnih trgih
Lastnik podjetja Elektronček in eden najbogatejših Slovencev Joc Pečečnik je prepričan, da je Gorenju uspelo pritegni močnega partnerja zato, ker kakovostno nastopa na različnih mednarodnih trgih oziroma ker ima uspešno in dobro razpršeno produktno in prodajno mrežo.
"V Sloveniji ne vidim veliko podjetij, ki bi imela takšno prodajno mrežo. Investitorjev po svetu je ogromno. Vsi bi vlagali, iščejo pa stabilna, mednarodno razširjena podjetja, v katerih lahko vidijo donosnost in poslovno priložnost povečanja lastnih prihodkov," je dejal.
"V državnih podjetjih ni želje po strateških partnerjih"
Ekonomist Igor Erker meni, da pri večjih slovenskih podjetjih, ki so še vedno v državni lasti, ni bilo želje po tujem kapitalu, saj bi vsak strateški partner, tudi če bi bil njegov delež minoren, gledal pod prste vsem drugim lastnikom, upravi in nadzornemu svetu, kar pomeni, da bi moralo poslovanje podjetij postati bolj transparentno. Se bo pa vse to, kot pravi Erker, s privatizacijo državnega premoženja spremenilo. Glede srednjih in manjših podjetij pa ne vidi razlogov, da bi bilo privabljanje tujih investitorjev kakšen večji problem, saj je že zdaj v teh podjetjih kar nekaj tujih partnerjev.
"Tuj kapital zanima le donos"
Sašo Stanovnik iz skupine Alta pravi, da se je Slovenija že večkrat izkazala kot zelo neprijazno okolje za tuje vlagatelje, zato imamo v državi relativno malo neposrednih tujih naložb. "Sami smo toliko vihali nos nad tujim kapitalom, da nas ta zdaj manj gleda. Sami smo si krivi in sami bomo morali ponovno vzpostaviti kredibilnost," je izpostavil.
Po njegovih besedah je pri vstopu strateških partnerjev v podjetja veliko vprašanje, pri katerem je potreben kompromis, tudi cena, po kateri bo dokapitalizacija ali nakup deleža izvedena. Ob tem je poudaril, da bo Panasonic Gorenje dokapitaliziral po nižji ceni, kot so si to želeli delničarji našega proizvajalca bele tehnike.
"Tuj kapital ne gleda na veze in poznanstva. Zanima ga donos. To pomeni, da želi, da je podjetje, v katerega bo vložil, uspešno in da veliko vlaga v prihodke in tudi stroške, torej v višjo produktivnost in iskanje nepotrebnih stroškov. Podjetje, ki tega iz takšnih in drugačnih razlogov ni pripravljeno početi, bo težko dobilo strateškega vlagatelja," je še povedal.