Sreda,
17. 7. 2013,
17.49

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 17. 7. 2013, 17.49

8 let, 4 mesece

Predsednik ameriške centralne banke pomiril finančne trge

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predsednik ameriške centralne banke Federal Reserve Ben Bernanke je ponovil, da bodo ukrepi banke na področju monetarne politike odvisni od razvoja dogodkov.

Centralna banka za pomoč gospodarstvu odkupuje obveznice finančnega ministrstva in vrednostne papirje na podlagi hipotek, da ohrani dolgoročne obrestne mere na nizki ravni. Spremembe tega programa niso vnaprej določene, je zagotovil in dodal, da ga bodo krčili ali širili, odvisno od razvoja dogodkov.

Odkupovanje vrednostnih papirjev in obveznic v vrednosti 85 milijonov dolarjev na mesec se je začelo lani septembra in Bernanke je ob tem ponovil svoje mnenje, da se lahko program začne krčiti jeseni, glede na to, da so tekoči gospodarski podatki ugodni. Če se poslabšajo, se lahko zgodi obratno.

Bernankejeve besede blagodejno vplivale na borze "Ker je program odvisen od gospodarskega in finančnega razvoja, ni na neki vnaprej določeni smeri," je povedal Bernanke v svojem rednem polletnem poročilu v odboru za finance predstavniškega doma. Enako bo ponovil v četrtek v senatnem odboru za bančništvo. Njegove besede so imele blagodejni učinek na borze, saj so indeksi začeli rasti.

Kongresnikom je nato razložil nekaj hipotetičnih možnosti. Gospodarska rast se lahko še bolj skrči zaradi šibke svetovne ekonomije ali pa zaradi avtomatičnih proračunskih varčevalnih ukrepov in višjih davkov. Inflacija lahko ostane precej nižja od ciljnih dveh odstotkov, stopnja brezposelnosti pa se lahko zmanjša ne zaradi tega, ker bo več delovnih mest, ampak spet zato, ker bodo ljudje prenehali aktivno iskati delo.

Ponovil isto, kar je povedal že junija Bernanke je tudi v kongresu ponovil to, kar je povedal po zadnjem zasedanju Odbora za odprti trg Federal Reserve (FOMC) junija, ko so se vlagatelji na borzah uvodoma preplašili in začeli razprodajo delnic. Nato so spet premislili in zares poslušali, kaj je povedal, vrednosti delniških indeksov so začele spet rasti, konec preteklega tedna pa so dosegle rekordne vrednosti.

Zaradi nesposobnosti demokratov in republikancev v kongresu, da sprejmejo ukrepe v korist gospodarstva, je ostala na voljo le centralna banka. Odkar se je začel program odkupovanja obveznic in vrednostnih papirjev, so delodajalci na mesec povprečno ustvarili 202.000 delovnih mest več, kot so jih ukinili. Stopnja brezposelnosti ostaja visoka pri 7,6 odstotka, rast pa je šibka.

Centralna banka bo pomagala še naprej Bernanke je ponovil, da bo centralna banka pomagala še naprej, ker je stopnja brezposelnosti previsoka, inflacija pa nizka. FOMC se je odločil, da bo ključno obrestno mero, ki trenutno znaša od 0 do 0,25 odstotka, začel zviševati šele, ko bo stopnja brezposelnosti vztrajala pri 6,5 odstotka ali manj. Gospodarstvo pomoč potrebuje, saj je bila rast v prvem četrtletju letošnjega leta le 1,8-odstotna. Uradnih podatkov o rasti v drugem četrtletju še ni, vendar pa se ocene analitikov gibljejo nižje od enega odstotka. Položaj naj bi se popravil v drugi polovici leta.