Ponedeljek,
28. 1. 2013,
7.29

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 1. 2013, 7.29

8 let, 4 mesece

Pogajanja o reformi trga dela brez napredka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela so tretji krog pogajanj začeli brez napredka. Kompromisni predlog dopolnil k predlogu zakona o delovnih razmerjih ni prinesel bistvenih sprememb.

Vsi po vrsti so bili zato pred petkovo sejo ESS pesimistični, delodajalci pa dopuščajo možnost, da bodo reformo tam zavrnili. Tako na sindikalni kot na delodajalski strani je bilo mogoče po pogajanjih slišati razočaranje nad kompromisnim predlogom dopolnil, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Današnji sestanek se je tako vrtel okoli enakih dilem, kot sta se srečanji minuli teden, tako da koraka naprej znova ni bilo. Zorko kritičen do delodajalcev Izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko je bil v tej luči kritičen do delodajalcev, saj da je prav njihova stran znova odpirala vprašanja, ki so jih že v celoti obravnavali in do katerih so se delojemalci že opredelili. "Tako se težko premakneš naprej," je poudaril. Ker niso prišli do pravih rešitev, je bil pesimističen tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev obrtnih dejavnosti Igor Antauer. Jabolko spora ostajajo kvote pri agencijskem delu Pogajalci so se sicer znova dotaknili agencijskega dela, pri čemer jabolko spora ostajajo kvote. Vladna stran namreč ni spremenila predloga o omejitvi števila agencijskih delavcev v podjetju na največ 30 odstotkov. V sindikatih vztrajajo, da je ta kvota previsoka in da zato ni smiselna. Kot je pojasnil predstavnik ZSSS, imamo danes v Sloveniji le dve podjetji z več kot 30 odstotki agencijskih delavcev. Skladno s tem se zavzema, da se to kvoto postavi pri 20 odstotkih. Četudi delodajalci na drugi strani tovrstnemu omejevanju nasprotujejo, saj naj bi bili agencijski delavci za podjetja, ko dobijo večje naročilo, zelo pomembni, pa naj bi ministrstvo v predlogu, ki se obeta v nadaljevanju, vendarle sledilo argumentom, ki jih podajajo delojemalci.

Delodajalci nasprotujejo obema predlogoma Med perečimi vprašanji so bili znova tudi stroški prevoza z dela in na delo, in sicer v primeru selitve delavca v od dela bolj oddaljen kraj. Tudi v tem delu ministrstvo ni podalo nove rešitve. Še vedno namreč predlaga, da delavec ne bi bil upravičen do povračila višjih stroškov, če tako ne bi bilo urejeno na ravni kolektivne pogodbe dejavnosti oziroma med delavcem in delodajalcem.

Sindikati medtem po Zorkovih besedah predlagajo ravno nasprotno ureditev, to je, da bi bil delavec upravičen do povračila zvišanih stroškov, razen če kolektivna pogodba dejavnosti ne bi določala drugače. "Treba je namreč opozoriti, da delavci že sicer ne dobijo vedno 100-odstotnega povračila stroškov prevoza, ampak najmanj v višini 60 odstotkov javnega prevoza. Kar pomeni, da en del že tako prispevajo sami," je opozoril sindikalist.

Delodajalci nasprotujejo obema predlogoma, pa je po pogajanjih povedal Antauer. "Mislimo, da je to individualna zadeva med delavcem in delodajalcem. Če je delavec tako potreben delodajalcu, bo ta seveda pristal na plačevanje višjih stroškov prevoza na delo in z dela," verjame. Delojemalska stran bi tako torej to vprašanje reševala le prek pogodb o zaposlitvi oziroma dogovora med delavcem in delodajalcem.

Antauer: Trenutne rešitve ne bodo prinesle večje konkurenčnosti V tej luči socialni partnerji v zbližanje pred petkovo sejo Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) ne verjamejo. Medtem ko je Zorko pri tem poudaril, da se bodo lahko naprej usklajevali po njej, je Antauer glede na obseg odprtih vprašanj podvomil v smiselnost petkovega zasedanja. Ob tem je dopustil možnost, da bodo delodajalci reformo na ESS zavrnili.

Če je namreč Zorko znova izpostavil, kako pomemben je cilj zmanjšati segmentacijo na trgu dela oziroma omejiti zaposlovanje za določen čas in negotove oblike dela, je Antauer ponovil, da trenutne rešitve ne bodo prinesle večje konkurenčnosti in večjega zaposlovanja.

Pogajanja se bodo torej nadaljevala v sredo, ko bi se lahko teoretično zavlekla dolgo v noč. Kaj vse bo na sporedu in kako bodo potekala, bodo pogajalci od ministra izvedeli v torek. Delodajalci naj bi imeli nato v četrtek v Ljubljani ločen sestanek, na katerem se bodo opredelili, kako bodo ravnali na petkovi seji ESS.