Sreda,
15. 6. 2011,
9.28

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 6. 2011, 9.28

8 let, 4 mesece

Plače evropskih in ameriških bankirjev znova v nebo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Plače vodilnih mož največjih ameriških in evropskih bank so se lani kljub ne tako dobrim poslovnim izidom znova povišale.

Povprečno se je plača glavnih izvršnih direktorjev 15 največjih bank povišala za 36 odstotkov in znaša 9,7 milijona dolarjev, kaže raziskava britanskega časnika Financial Times (FT). Tudi do petnajstkrat višje plače Na vrhu lestvice se je znašel Jamie Dimon, prvi mož JPMorgan Chase, ki je lani zaslužil slabih 21 milijonov dolarjev. To je kar petnajstkrat več kot v letu 2009, ko je prejel zanj "mizernih" 1,2 milijona. Petnajstkrat več kot v letu 2009 je v letu 2010 zaslužil tudi prvi mož Goldman Sachsa Lloyd Blankfein, ki mu je zaslužek z dobrih 800.000 dolarjev poskočil na 14,1 milijona dolarjev, kažejo podatki ameriškega raziskovalnega podjetja Equilar, ki je izvedlo analizo za FT.

Blankfein se je sicer uvrstil šele na četrto mesto med najbolje plačanimi bankirji. Na drugem mestu za leto 2010 je s 17,5 milijona dolarjev zaslužka pristal John Stumpf iz Wells Farga, tretji pa je James P. Gorman, prvi mož Morgan Stanleya, ki je prejel 14,8 milijona dolarjev dohodka.

"Konec sramu in skesanosti" Kot ugotavlja FT, se je glede na te podatke obdobje sramu in skesanosti med bankirji zaradi finančne krize nedvomno končalo. A na drugi strani rezultati niso tako dobri, da bi bile takšne povišice upravičene. Povprečno so namreč dobički 15 največjih bank v ZDA in Evropi zrasli za pičlih 2,9 odstotka.

Resnici na ljubo so sicer razlike med institucijami precejšnje. Bank of America je na primer v letu 2010 zabeležila izgubo v višini 2,2 milijarde dolarjev, Goldman Sachs pa je na drugi strani dobiček povečal za 37 odstotkov na 8,4 milijarde dolarjev.

Ravni pred krizo še niso dosegli Bankirji sicer še vedno niso na ravni pred krizo. Blankfein je na primer kljub zaslužku 14,1 milijona dolarjev prejel drobtinice v primerjavi z letom 2007, ko je domov pospravil kar 70 milijonov dolarjev. Še prvi mož Lehman Brothersa Dick Fuld je leta 2008, ko je šla banka v stečaj, zaslužil 34 milijonov dolarjev, še navaja FT.