Petek,
25. 2. 2011,
15.47

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 25. 2. 2011, 15.47

8 let, 5 mesecev

Obrtniki marca v dvigovanje gotovine in protest

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Upravni odbor OZS je na današnji seji potrdil časovnico državljanske nepokorščine, ki jo bodo izvedli, če z vlado ne dosežejo kompromisa o ključnih zahtevah.

Z marcem bodo prekinili plačevanje prispevkov, gotovino bodo 11. marca dvignili iz bankomatov in 14. marca iz bank, 16. marca pa izvedli protest.

O protestih znova v sredini marca O protestu in napovedi popolni zapori Sloveniji (ta je predvidena za 18. april) bo 14. marca sicer odločala skupščina Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS).

Kot je pojasnil podpredsednik upravnega odbora OZS Jani Ulaga, so v četrtek zaključili z regijskimi posveti na temo državljanske nepokorščine in za izvedbo dejavnosti pridobili skoraj 100-odstotno podporo.

Bo prišlo do izpada 130 milijonov evrov mesečno? Obrtniki bodo z marcem najprej prekinili plačevanje prispevkov in davkov, znova pa jih bodo začeli plačevati, ko bodo z vlado dosegli dogovor. Po njegovih navedbah gre za okoli 52.000 članov in 108.000 zaposlenih, torej bi lahko prišlo do izpada v blagajni v višini okoli 130 milijonov evrov mesečno. Ob tem je pojasnil, da je sicer 15 odstotkov članstva (okoli 7800 do 8000 članov) že zdaj vsak mesec že nekaj časa insolventnih.

Evropa doživlja razvoj, Slovenija še vedno v krizi "Nihče od nas ni krivil le te vlade, okrivljene so vse vlade od osamosvojitve naprej," je poudaril Ulaga in ocenil, da se doslej za malo gospodarstvo ni zgodilo nič globalnega, zato je Slovenija v takem kolapsu, kot je. Medtem ko evropsko gospodarstvo že doživlja razvoj, je Slovenija po njegovem mnenju še vedno v krizi.

Ob tem je poudaril, da se je OZS vedno pripravljena pogovarjati z vlado. "Nam ni cilj državljanska nepokorščina, ampak dogovor, da dobimo primerne pogoje za gospodarjenje," je izpostavil in dodal, da je "stanje alarmantno".

"Čas je za akcijo v vladi in v državnem zboru" "Zahtevamo, da se vlada in parlament začneta ukvarjati z gospodarstvom, ne pa s tem, ali so neki arhivi pravi ali ne ... Danes je čas za akcijo v vladi in v državnem zboru za dvig gospodarstva in ne za neka obrobna vprašanja," je poudaril Ulaga.

Dodal je, da ima zbornica pripombe tudi na prejšnji teden na vladi potrjen paket za izboljšanje plačilne discipline, saj da je vlada spet pripravila " svoj predlog", ki je sicer delno upošteval nekaj predlogov zbornice.

Po pojasnilih predsednika upravnega odbora OZS Štefana Grosarja bodo v državni zbor poslali pripombe v obliki dopolnil na zakone, ki jih je vlada poslala v parlamentarno proceduro.

Področje prisilne poravnave je po oceni Ulage zagotovo eno ključnih področjih, kjer "se lomi slovensko gospodarstvo na hrbtih malega gospodarstva". "Za nas je to legalizirana kraja," je spomnil.

Kaj vse želijo spremeniti? Poleg odprave prisilne poravnave in sive ekonomije so za obrtnike ključni še ureditev delovnopravne zakonodaje (obrtniki zahtevajo, da vlada postavi le okvir z minimalno plačo, ostalo pa naj bi bil dogovor sindikatov in delodajalcev) in uvedba 30- oz. 60-dnevnega roka plačila, čemur pa je vlada delno prisluhnila.

Vsi dosedanji ukrepi zgrešili svoj cilj "Na tem področju zagotovo vlada nima več tiste kredibilnosti, da bi lahko ona diktirala, kako bodo pogoji gospodarjenja v Sloveniji potekali v naslednjem obdobju," je še poudaril Ulaga in dodal, da se je doslej izkazalo, da so vsi ukrepi več ali manj zgrešili svoj cilj.

Zagrozili z državljansko nepokorščino Obrtniki so že konec decembra lani vlado pozvali k uresničevanju zahtev za izboljšanje poslovnega okolja in zagrozili z državljansko nepokorščino. V začetku januarja so od vlade zahtevali sprejem določenih ukrepov, ki bi omogočili vnovičen zagon slovenskega gospodarstva.

Ker vlada zahtev ni v celoti upoštevala, so napovedali izvedbo državljanske nepokorščine. Upravni odbor OZS je na seji konec januarja sklenil, da ostajajo v dialogu s predstavniki vlade, kljub temu pa nadaljujejo z dejavnostmi za državljansko nepokorščino.

Sredi februarja pa so obrtniki napovedali, da bodo v začetku marca na davčno upravo začeli vlagati prošnje za obročno odplačevanje prispevkov, ne glede na odgovor pa prihodnji mesec prispevkov in davkov ne bodo plačali. Ravno tako se že napovedali postopno dvigovanje denarja na bankah in bankomatih in javni protest v središču Ljubljane.