Stavka v jeseniški Hidrii Rotomatiki se kljub povišanju plač, ki so bile tudi temeljna stavkovna zahteva, nadaljuje.
Zbor delavcev in stavkovni odbor sta namreč nocoj sklenila, da bodo poskušali z vodstvom doreči še nekatere stavkovne zahteve, ki pa niso povezane z velikimi finančnimi stroški.
Osnovne plače se bodo povečale za tri odstotke
Stavkajoči delavci so svojo glavno zahtevo po dvigu osnovnih plač z današnjim podpisom podjetniške kolektivne pogodbe, ki s 1. majem predvideva dvig osnovne plače za tri odstotke in osemodstotni turnusni dodatek za izmensko delo, že uresničili. Kljub temu so se na nocojšnjem zboru delavcev, ki je sledil zaključenim pogajanjem med sindikati in vodstvom o kolektivni pogodbi, odločili, da bodo s stavko nadaljevali.
"Zadovoljni smo z dvigom plač, vendar pa je še nekaj stvari, ki se tičejo stavke, ostalo nedorečenih," je povedal predsednik stavkovnega odbora Andrej Robič. Pojasnil je, da so vodstvu podjetja do srede do 11. ure dali rok, da se dorečejo še podrobnosti glede preostalih stavkovnih zahtev, sicer bo znova zasedal zbor delavcev in presodil, kako dalje.
"Zahteve ne bodo imele večjih finančnih posledic"
Robič meni, da pri izpolnitvi teh zahtev, ki med drugim vključujejo pogoje dela, ne bo težav, saj ne bodo imele večjih finančnih posledic za podjetje. Ob tem velja, da delavci ne bodo več vztrajali pri dvigu osnovne plače za proizvodne delavce s 593 evrov na 748 evrov in sorazmeren dvig plač v ostalih plačnih razredih.
Uršič: S stavkajočimi se ne nameravamo pogajati
Podpredsednik poslovnega odbora Hidrie Stane Uršič, ki je vodil pogajanja o podjetniški kolektivni pogodbi, je že po zaključku pogajanj s sindikati v Idriji povedal, da se s stavkajočimi ne nameravajo pogajati in da tudi sklenjena kolektivna pogodba ni sad devet dni trajajoče jeseniške stavke, temveč enoletnih dogovarjanj z reprezentativnimi sindikati.
Hidria v Sloveniji zaposluje 1200 ljudi
V stavki, ki je med sindikatom Neodvisnost in vodstvom podjetja sprožila številna medsebojna obtoževanja o zavajanju javnosti, po podatkih Hidrie sodeluje 60, po trditvah sindikata pa 80 zaposlenih v jeseniški Rotomatiki, kjer je po podatkih Hidrie 170, po podatkih sindikata pa 130 zaposlenih. Celotna Hidria Rotomatika sicer na štirih lokacijah v Sloveniji zaposluje 1200 ljudi.