Sreda,
28. 11. 2012,
14.43

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 28. 11. 2012, 14.43

7 let, 11 mesecev

GZS nasprotuje uvedbi višjih trošarin na energente in davka na sladke pijače

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Gospodarska zbornica Slovenije ostro zavrača predlog uvedbe višjih trošarin pri energentih, ki so po njihovem mnenju že previsoke in bi lahko še dodatno ogrozile konkurenčnost slovenske industrije.

Nasprotujejo tudi uvedbi davka na sladke pijače, ker bodo kupci tako kupovali cenejše pijače s sladili in barvili.

Recesija, v kateri se nahaja slovenska industrija, ne dovoljuje zviševanja trošarin za energente. Za nekatera podjetja je to lahko celo nevarno, saj zviševanja že tako visokih in s tem nekonkurenčnih trošarin na energente morda ne bodo več prenesli, poudarjajo na GZS. Ukrep je po njihovem mnenju selektiven in lahko povzroči podobne negativne posledice v posameznih panogah, kot bi ga selektivni dvig davka na dodano vrednost.

Ministrstvu za finance zato predlagajo, da takoj umakne predlagano zviševanje trošarin na energente in uvedbo davka na sladke pijače. Od ministrstva pričakujejo, da se bodo trošarine na energente pomaknile navzdol proti povprečju v EU, ne pa navzgor. Pričakujejo tudi, da se umakne napovedana uvedba davka na sladke pijače, ker bodo kupci kupovali cenejše nadomestke, izkupiček v državno blagajno pa po njihovem mnenju ni pravilno izračunan.

Prihodki od trošarine pri energentih v deležu bruto domačega proizvoda so že zdaj najvišji v EU, še višje trošarine pa bodo občutno znižale konkurenčnost celotne slovenske industrije, katere konkurenčnost zaradi visokih trošarin pri energentih že zdaj trpi, so poudarili.

Zaradi davka na sladke pijače pa lahko po mnenju GZS pričakujemo dodaten obmejni odliv kupne moči v tujino, obenem pa bodo ljudje kupovali nadomestne pijače nižjih cenovnih kategorij s sladili in barvili. "50 milijonov evrov prihodkov od davka na sladke pijače ni realnih. Po naši oceni je preračun pripravljen glede na prodajo pijač v času, ko še ni bilo krize in prodaja še ni padla," so še zapisali.