Nedelja,
20. 2. 2011,
10.12

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 20. 2. 2011, 10.12

8 let, 5 mesecev

Eberlinc: Umestitev Južnega toka čez Slovenijo mogoča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Umestitev plinovoda Južni tok čez Slovenijo je po besedah direktorja družbe Geoplin plinovodi Marjana Eberlinca mogoča, kar je pokazala študija izvedljivosti, ki so jo pripravili za ruski Gazprom.

Slovenska študija bo vključena v celotno študijo, na podlagi katere bo Gazprom sprejel odločitev o poteku in tudi o trasi prek Slovenije.

Eberlinc: Aktivnosti tečejo skladno z dogovori Kot je pojasnil Eberlinc, sodelovanje in aktivnosti Gazproma in Geoplina plinovodov tečejo vsebinsko in časovno skladno z dogovori, družbi sta tudi izvedli pomemben napredek na skupnem delu projekta Južni tok čez ozemlje Slovenije. "Ocenjujemo, da so rezultati zelo vzpodbudni in bodo dober temelj za sprejem odločitev o nadaljnjih skupnih korakih," je poudaril.

Geoplin plinovodi so končno študijo izvedljivosti plinovoda Gazpromu predali konec decembra lani, Gazprom pa je zdaj v fazi izdelave konsolidirane študije izvedljivosti prek vseh držav, ki so vključene v projekt.

Študija izvedljivosti za odsek projekta Južni tok čez Slovenijo obravnava vse v naprej usklajene vidike in področja, ki bodo vključena v celotno študijo izvedljivosti za Južni tok po vseh vključenih državah in bodo temelj za sprejem odločitve o investiciji. Študija je sicer po Eberlinčevih pojasnilih pokazala, da Slovenija lahko predstavlja eno od tranzitnih držav.

Ob tem je dodal, da v študiji izvedljivosti čez Slovenijo obdelani trasni poteki ne pomenijo že sprejete odločitve o naložbi ali dejanskega umeščanja plinovodne trase v prostor, temveč podrobno analizo možnosti. Ta analiza mora biti vključena v celotno študijo izvedljivosti, na podlagi analize rezultatov celotne študije, pa se bo sprejela dokončna odločitev o poteku in s tem tudi o trasi prek Slovenije.

"Dvostransko tehnično sodelovanje teče dalje," je pojasnil in dodal, da se aktivnosti nadaljujejo v smislu priprave ustreznih dvostranskih dogovorov za ustanovitev skupne družbe, kot je to določeno v meddržavnem dogovoru. Po pričakovanjih družbe Geoplin plinovodi bodo dokumenti za ustanovitev skupne družbe pripravljeni v marcu.

Celotna študija izvedljivosti bo po pričakovanjih poleg poteka plinovoda prek Slovenije določala tudi nivo uporabe obstoječih zmogljivosti prenosnega omrežja kot to določa meddržavni sporazum.

Gazprom in Geoplin plinovodi s skupnim podjetjem Skladno z meddržavnim sporazumom je v študiji izvedljivosti analizirana tudi uporaba obstoječega plinovodnega omrežja družbe Geoplin plinovodi. "Ta sistem je za projekt Južni tok primeren, obseg morebitnih nadgradenj ali prilagoditev pa je seveda odvisen od odločitev, ki bodo sprejete ob zaključku celotne študije izvedljivosti," je še poudaril Eberlinc.

Kot je pojasnil Igor Šjogolev, sopredsedujoči slovensko-ruski medvladni komisiji za gospodarsko sodelovanje, bosta Gazprom in Geoplin plinovodi skupno podjetje za Južni tok ustanovili marca. Slovenija pa bo po njegovih besedah postala ena glavnih tranzitnih držav na Balkanu.

Šjogolev je tudi pojasnil, da Gazprom trenutno dobavlja zemeljski plin Geoplinu po dolgoročni pogodbi do leta 2017 in da je v letu 2009 slovenska družba ponudila podaljšanje pogodbe do leta 2035, hkrati pa tudi pregled pogojev po pogodbi. Strani sta se dogovorili za podaljšanje pogodbe, trenutno pa sta v pogovorih za povečanje količine plina, in sicer ravno zaradi Južnega toka.

"Družba Geoplin in njen ruski partner Gazexport sta izrazila obojestranski interes za podaljšanje pogodbe, ki poteče leta 2017. Komercialni dogovori se bodo pričeli pravočasno, da se bodo lahko uskladile vse komercialne podrobnosti nadaljnjega sodelovanja. Tovrstni podatki pa so poslovno zaupni podatki in jih ne moremo komentirati," pa je pojasnil direktor Geoplina Alojz Stana.