Petek,
28. 1. 2011,
19.20

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 1. 2011, 19.20

7 let, 9 mesecev

Cameron v Davosu branil varčevalne ukrepe, Geithner opozarjal na previdnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V središču pozornosti dogajanja na srečanju Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu sta bila nastopa britanskega premiera Davida Camerona in ameriškega finančnega ministra Timothyja Geithnerja.

Medtem ko je Cameron branil varčevalne ukrepe, je Geithner nasprotoval drastičnim ukrepom, dokler gospodarstvo ne okreva.

Cameron: V Evropi smo bili svoji lastni sovražniki "Naša prva naloga je zmanjšati obsežen javni dolg," je dejal Cameron in dodal, da so evropske države v največji meri škodile same sebi. "V Evropi smo bili na več načinov svoji lastni sovražniki," je prepričan britanski premier, ki opozarja, da so države zviševale dolgove, hkrati pa preveč omejevale denarne in trgovinske tokove.

Konzervativna britanska vlada je lani sprejela stroge varčevalne ukrepe, zvišala je davke in omejila proračunske izdatke. Ukrepi so močno razburili britansko javnost, ki je svoje nasprotovanje varčevalnim ukrepom izrazila tudi na ulicah.

"Bo težko, vendar moramo zdržati" Cameron je prepričan, da ti ukrepi že učinkujejo, saj je država ohranila najvišjo bonitetno oceno. Stopnja brezposelnosti se je sicer zvišala, medtem ko se bodo nekateri socialni prejemki zaradi vladnega varčevanja znižali. "Bo težko, vendar moramo zdržati. Naloga je zelo velika, zato moramo biti pogumni," je pozval britanski premier.

V bran varčevalnim ukrepom je v svojem nastopu stopila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je zatrdila, da je visoka zadolženost držav največja grožnja evropski blaginji. "Zato se moremo odločno boriti proti zadolženosti," je povedala udeležencem foruma. "Javnofinančna konsolidacija ostaja prednostna naloga za nas in nam ni povzročila nobenih težav, prav nasprotno," je pojasnila.

Merklova: Polom evra bi pomenil polom Evrope Tako kot v četrtek francoski predsednik Nicolas Sarkozy, je tudi Merklova zagotovila, da bodo članice območja evra branile evro in da o tem "ni nobenega dvoma". Ponovila je, da je evro več kot le valuta in da bi polom evra pomenil polom Evrope oz. evropske integracije.

"Evro bomo branili, se zanj zavzeli in zagotovili njegovo trajno stabilnost," je zatrdila in znova pozvala k večji usklajenosti javnofinančnih in gospodarskih politik v območju evra. "Storiti moramo kar veliko tistega, česar ob uvedbi skupne valute nismo postorili," je dejala.

Geithner: Okrevanje je na poti Geithner je bil v svojem nastopu bolj optimističen. "Zdaj je veliko več zaupanja, da gre za trajnostno rast," je dejal, a hkrati opozoril, da "ne gre za razcvet". Hrbtenica finančne in gospodarske krize je po njegovi oceni zlomljena, okrevanje pa je na poti. Dokler popolnega okrevanja ne bo, Geithner nasprotuje drastičnim varčevalnim ukrepom.

"Biti morate prepričani, da ne boste škodili okrevanju in preveč tvegali že v zgodnji fazi rasti," je menil Geithner. "Mi tega ne bomo dopustili. Nekateri radi ukrepajo zelo hitro in sprejmejo stroge varčevalne ukrepe, vendar to ni odgovorno," je prepričan minister.

Ameriška brezposelnost sicer ostaja precej visoka, vendar Geithner v tem ne vidi prevelike težave. "Brezposelnost začenja upadati šele, ko začnejo gospodarstva znova rasti. Pozitivno rast beležimo šele leto in pol. Z nadaljevanjem procesa okrevanja se bo zaposlilo tudi več ljudi," je dejal.

"ZDA so storile nekaj zelo pomembnih napak" Ameriški finančni minister se je ozrl tudi v preteklost in ocenil, da so ZDA "storile nekaj zelo pomembnih napak" pri reševanju težav v finančnem sistemu, ki so nastale že pred izbruhom krize.