Torek,
29. 5. 2012,
12.46

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 5. 2012, 12.46

7 let, 10 mesecev

AUKN: Zavrnitev poroštva za Teš 6 lahko resno ogrozi obstoj HSE

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zavrnitev državnega poroštva za trenutno izjemno ugodno posojilo pri EIB za gradnjo Teša 6 bi lahko pomenila resno grožnjo nadaljnjemu obstoju skupine HSE, vključno s Premogovnikom Velenje.

Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) bo zato skušala čim prej doseči vzpostavitev pogojev za sprejem zakona o državnem poroštvu.

"Zavrnitev poroštva bi pomenila razprodajo slovenske energetike" Zavrnitev poroštva bi po mnenju agencije posledično pomenila razprodajo slovenske energetike (predvsem Dravskih elektrarn in elektrarn na Soči) v zgodovinsko najbolj neugodnem trenutku za prodajo, kar nekateri po drugi strani vidijo kot izjemno priložnost za poceni privatizacijo znatnega dela slovenske elektroenergetike.

Agencija prejela dopis glede zagotavljanja finančne konstrukcije Agencija je sicer v ponedeljek prejela dopis Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in Termoelektrarne Šoštanj (Teš) glede zagotavljanja finančne konstrukcije šestega bloka Teša in s tem povezanih poroštev države za posojilo Evropske investicijske banke (EIB) v znesku 440 milijonov evrov.

Agencija dopis proučuje in bo v najkrajšem času poskušala doseči, da se v največji možni meri vzpostavijo pogoji za sprejem zakona o poroštvu države in da se na ta način prepreči ogromna materialna in finančna škoda (ocene se gibljejo med 500 milijoni in 1000 milijoni evrov) za državo in družbi HSE ter Teš, ki bi nastala zaradi suspenza pogodbe z Alstomom.

"V primerjavi s primerljivimi podjetji v regiji HSE nadpovprečno kapitaliziran" Kot izpostavljajo v AUKN, je vprašljiv nadaljnji obstoj ne samo Teša, ampak tudi skupine HSE oziroma znatnega dela slovenske elektroenergetike, ki pa je hrbtenica slovenskega gospodarstva. Ob tem AUKN poudarja, da je HSE v primerjavi s primerljivimi podjetji v regiji nadpovprečno kapitaliziran in ima dovolj prostega kreditnega potenciala oz. gotovinskega toka, da ob primernem financiranju sam izpelje projekt in ga na osnovi nadpovprečnih dosedanjih operativnih rezultatov blokov petih blokov Teša tudi učinkovito upravlja.

Obe zadnji vladi sta se pozitivno odzvali na finančno konstrukcijo Obe zadnji vladi sta se tudi pozitivno odzvali na finančno konstrukcijo, ki je vključevala državno poroštvo. Teš in HSE sta imela v času izdelave finančne konstrukcije več alternativnih možnosti financiranja projekta, za katere pa se tako HSE (Teš) kot tudi vlada kot 100-odstotni lastnik niso odločili, ker je finančna konstrukcija z državnim poroštvom in posledično boljšimi kreditnimi pogoji v življenjski dobi projekta prinesla več kot 100 milijonov evrov prihranka, državnemu proračunu pa zaradi nadomestila za izdano poroštvo približno 50 milijonov evrov prihodkov.

"Vprašljivo, ali je možno zagotoviti nadomestna kreditna sredstva brez državnega poroštva" "Glede na lanski padec bonitete države po padcu referendumov sredi leta in ob izrazito negativni javni kampanji proti Tešu je vprašljivo, ali bi ob teh neugodnih zunanjih pogojih HSE (Teš) sploh še bila sposobna zagotoviti nadomestna kreditna sredstva brez državnega poroštva za nadaljevanje projekta oz. za povrnitev škode podizvajalcem," še pojasnjujejo v agenciji.