Srdjan Cvjetović

Sreda,
3. 6. 2015,
18.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 3. 6. 2015, 18.30

8 let, 7 mesecev

Tudi stari konji se morajo naučiti nove trike

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Še tako uspešna podjetja iz preteklosti morajo za uspeh v novi ekonomiji spremeniti in nadgraditi svojo miselnost ter se naučiti zapletena vprašanja reševati čim bolj preprosto.

"Stari načini razmišljanja in reševanja zahtevnih poslovnih vprašanj ne zadoščajo več, ker ustvarjajo nova kompleksna vprašanja," je prepričan direktor podjetja SAP Slovenija Milan Dragič. "Danes je predvsem pomembno reducirati kompleksnost poslovnega sveta in informacijskih tehnologij ter zadeve reševati preprosto."

"Težko je, če vlečeš zgodovino" Te besede imajo še toliko večjo težo, ker prihajajo iz podjetja, ki se ga je v njegovi sicer dolgi in uspešni zgodovini razvoja sistemov poslovne informatike prijel sloves nekoliko okornega in rigidnega tradicionalista. A so tudi oni, kot pravi Dragič, dojeli, da brez digitalne preobrazbe ne bo šlo: "Tudi stari konji se morajo naučiti nove trike." Priznava, da so velik del svoje digitalne preobrazbe opravili z nakupi in prevzemi drugih podjetij, a je prepričan, da je bil pomemben prispevek lastnega znanja – tudi slovenskega.

"Imeli smo sicer veliko ambicioznih in navdušujočih idej, a smo na poti do njihove uresničitve spoznali, da to zahteva svoj čas," je še povedal Dragič. A strategija ostaja jasna: sprememba odnosov znotraj poslovnega sveta. "Težko je, če s seboj vlečeš zgodovino," je dodal.

"Hitro analizirati, povezati ter tako sprejeti smiselne odločitve in strategije" O preprostem obvladovanju zahtevnih okolij z velikimi količinami podatkov bodo govorili tudi na letošnjem dogodku SAP Forum Slovenija, ki bo 4. junija potekal petnajstič. Tudi letos pričakujejo okrog 400 udeležencev iz slovenskih podjetij, predvsem strokovnjakov s področja poslovnih informacijskih tehnologij.

Kako zapletena postajajo ta okolja, kaže to, da je 90 odstotkov današnjih podatkov nastalo v zadnjih dveh letih ter da se bo obdobje, v katerem se količina teh podatkov podvoji in ki zdaj znaša okrog leta in pol, v prihodnje samo še krajšalo. Toda za konkurenčnost v mednarodnem poslovnem okolju bo obvladovanje teh podatkov nujno. "Tehnologija brez namena nima smisla, zato moramo znati podatke hitro analizirati, strukturno povezati ter pretočiti v smiselne odločitve in strategije," je prepričan Dragič.

Lokalna prisotnost je nenadomestljiva Čeprav postaja poslovno okolje vedno bolj globalno, je Dragič prepričan, da je za velika podjetja zelo pomembno, da so lokalno prisotna, torej tudi v Sloveniji. Glede odhoda nekaterih podružnic velikih podjetij informacijske tehnologije iz Slovenije je jasen: "Razumem, da se nekateri pod pritiskom stroškov ali drugih razlogov odločajo za preoblikovanje iz lokalnih podružnic v regionalne, na ravni več držav, a pomembno je, da kljub temu ostanejo lokalno prisotni. Zapiranje lokalnih podružnic je slabo sporočilo kljub lokalnim težavam."