Srdjan Cvjetović

Torek,
27. 11. 2012,
10.15

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 11. 2012, 10.15

9 let

Rekorden črni petek

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Kljub recesiji so prav na letošnji črni petek internetni prodajalci prvič v enem dnevu prodali za več kot milijardo dolarjev blaga.

Črni petek velja za začetek prednovoletne nakupovalne sezone v (ameriških) trgovinah, a se je še bolj uveljavil kot dan intenzivnega e-nakupovanja. Letos so ameriški e-trgovci s črnim petkom lahko še posebej zadovoljni. Dobra četrtina prometa več kot lani V internet se je na letošnji črni petek 23. novembra po nakupih odpravilo kar 57,3 milijona Američanov, to je 18 odstotkov več kot lani. Rekordna množica je zapravila za 1,042 milijarde ameriških dolarjev, še poroča ameriška družba za vrednotenje digitalnih trgov Comscore. Ameriški internetni trgovci so gotovo zadovoljni, ker je ta številka za kar 26 odstotkov višja od obsega prodaje na lanski črni petek.

Rekordna je bila ameriška e-prodaja dan prej, v četrtek na zahvalni dan, ki je sicer tradicionalno manj nakupovalni dan kot črni petek. Letos je vrednost ameriških e-nakupov na zahvalni četrtek, ta je bil 22. novembra, dosegla 633 milijonov dolarjev ali 32 odstotkov več kot leto prej. Klasičnim trgovcem je predznak negativen Kljub recesiji so zelo spodbudni tudi zbirni rezultati ameriške internetne prodaje za november, vključno s črnim petkom: 13,7 milijarde dolarjev prometa predstavlja kar 16-odstotno rast v primerjavi z letom prej. Njihovega veselja ne morejo deliti tradicionalni ameriški trgovci, ki so na letošnji črni petek prodali za 1,8 odstotka manj kot na lanski črni petek. Ali bo na letošnji kiber-ponedeljek padla poldruga milijarda? Največjo rast ameriške e-prodaje v prvih 23 dneh novembra ima prodaja digitalnih vsebin in naročnin (29 odstotkov), kar je razumljivo ob hitri rasti števila uporabnikov mobilnih naprav, kot so pametni telefoni, tablice in e-bralniki. Dobro gre tudi igračam, ki se prodajajo za 27 odstotkov bolje kot leto prej v tem času.

Medtem pa bodo ameriški e-trgovci upali na še boljše prodajne rezultate letošnjega kiberponedeljka (Cyber Monday). Oboroženi s spodbudnimi petkovimi rezultati ciljajo, da bi na letošnji že tradicionalno najboljši nakupovalni dan v ameriških e-trgovinah padel še višji mejnik: 1,5 milijarde dolarjev.