Sobota,
23. 2. 2013,
14.05

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 23. 2. 2013, 14.05

9 let

Pametni telefoni so gojišče bakterij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Niste edino živo bitje, ki s pridom uporablja zaslon vašega pametnega mobilnika, kar so na zanimiv način prikazali študentje univerze v Surreyju.

V petrijevke, laboratorijske posodice za gojenje bakterij in celičnih kultur, so študentje bakteriologije za nekaj trenutkov položili svoje mobilne telefone tako, da so se zasloni dotikali plasti gojišča. S tem so odkrili skrivno življenje naših vsakodnevnih tehnoloških spremljevalcev. Prvotno začudenost zaradi bogatega življenja, ki je oblikovalo s prosim očesom razvidne kolonije, je nekoliko pomirilo dejstvo, da je večina mikroorganizmov, ki bivajo na zaslonih, nenevarnih. Vseeno pa je zanimivo videti, česa se pravzaprav dotikamo z obrazom in kaj držimo v neposredni bližini svojih ust. Večina je nenevarnih, druge lahko povzročijo pljučnico ... Nekaj najdenih bakterij je bilo patogenih oziroma za zdravje nevarnih, izpostavili so zlati stafilokok (Staphylococcus aureus), ki je povzročitelj kožnih okužb in tudi življenjsko ogrožajočih bolezni, kot so pljučnica, meningitis … Večina mikroorganizmov prihaja z našega telesa, kjer so del stalno prisotne bakterijske flore, omenjeno bakterijo na primer stalno prenaša dvajset odstotkov ljudi.

Sicer je bilo med raziskavo dognano, da imajo, povsem razumljivo, starejši mobilniki in na primer Blackberryji, torej telefoni s tipkami, mikrofloro razvito le na tem delu telefona, pametni telefoni z aktivnimi zasloni pa na celotni površini.

Vsaka naprava govori mikrobiološko zgodbo "To je neobičajen, a učinkovit način, da študente soočimo z vsakodnevno mikrobiologijo, ki jo pogosto spregledamo. Ekološko bivališče za zlati strafilokok so naše nosnice, in tako je posledica brskanja po nosu in tudi nenamernega dotikanja mobilnega telefona prenos patogena," je o raziskavi in rezultatih dejal dr. Simon Park, predavatelj molekularne biologije.

Dodal je tudi, da je zanimivo, v kolikšni meri vsaka osebna tehnološka naprava govori zgodbo, ki je zabeležena ne samo v programski opremi, temveč tudi na zaslonu.