Torek,
24. 12. 2013,
17.07

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 12. 2013, 17.07

8 let, 9 mesecev

Vikend zapor za urejene osebnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Državni zbor je pred tremi leti sprejel novelo zakona, s katero je mogoče kazni zapora odslužiti na alternativne načine. Sodišča jih, tudi zaradi prezasedenosti zaporov, tako izrekajo vse pogosteje.

Tistim, ki so bili obsojeni na zaporno kazen v trajanju do 36 mesecev, je mogoče izreči tako imenovan vikend zapor. Pogoj za takšno prestajanje kazni je, da ima obsojenec službo ali da se izobražuje, prav tako mora biti osebnostno urejen. Tako lahko obsojenci hodijo med tednom v službo ali v šolo, v zapor pa prihajajo zgolj ob koncih tedna. Zakon pa takega prestajanja kazni ne dovoli tistim, ki so bili obsojeni zaradi storitve kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost.

Letos 48 vikendašev, lani 60 Da je to dobra alternativa, so prepričani mnogi, ki se v Sloveniji ukvarjajo s kaznovalno politiko. Kratkotrajne kazni namreč nimajo pravega kaznovalnega učinka, umik posameznika iz njegove delovne in bivalne okolice, četudi zgolj za kratek čas, pa ima lahko dolgotrajne posledice.

Kot so pojasnili na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij, na dan 19. decembra kazen vikend zapora prestaja 48 obsojencev, od tega sedem žensk. Lani so sodišča tovrstno prestajanje kazni omogočila 60 obsojencem, dva sta to ugodnost kršila, zato sta morala za zapahe.

V začetku decembra je tako okrajno sodišče na Ptuju tak način prestajanja kazni omogočilo zdravnici Nadi Cesarec, ki je bila zaradi opustitve pomoči obsojena na šest mesecev zapora. Ker sta krivdo za več kaznivih dejanj goljufije, pranja denarja in davčne zatajitve priznala, bosta tri leta zaporne kazni z vikend zaporom odslužila tudi znana mariborska pravnika, ustanovitelja podjetja Poravna, Nenad Đukić in Rok Snežič.

Kazen primerna, da lahko vrnejo premoženjsko korist Morda se zdi, da sta jo odnesla poceni, a v zameno za vikend zapor bosta plačala 150 tisoč evrov denarne kazni, vrniti pa bosta morala 672 tisoč evrov nezakonito pridobljenega premoženja. Kot pravijo pravni strokovnjaki, kadar gre za premoženjska kazniva dejanja in morajo obsojenci vrniti velike zneske denarja, je tak način prestajanja kazni boljši, saj ga lahko obsojenci "služijo", v zaporu bi bili namreč na grbi državi.

Sintalov varnostnik mora v petih letih vrniti 24 tisoč evrov Tako je sodišče odločilo tudi v primeru Sintalovega varnostnika Boruta Hriberška, ki je iz trezorja odnesel več kot milijon evrov, nato pa pobegnil v tujino. Po 12 dneh se je sam javil in vrnil denar, obsodili so ga na dve leti vikend zapora, porabljenih 24 tisočakov pa mora vrniti v petih letih.

Oktobra je mariborsko sodišče na dve leti in pol zapora obsodilo nekdanjo vodjo službe podravskega sindikata SKEI Ljubico Robnik, ki je sindikat olajšala za več kot 270 tisočakov. Krivdo je priznala in se pogodila za vikend zapor.