Le eden od obeh moških, ki ju je policija z zvezi z ropom banke SKB prijela v petek, je osumljen neposredne izvršitve ropa, drugi pa je bil varnostnik PCA v banki.
Kot je znano, so kriminalisti prejšnji petek izvedli zaključno akcijo v preiskavi največjega ropa v zgodovini Slovenije, ropa SKB banke prvega septembra 2005. Aretirali so dva moška, stara 34 in 31 let, s pomočjo mednarodne tiralice pa iščejo še tretjega državljana Slovenija, 28 let starega Ljubljančana. Preiskovalna sodnica je po zaslišanju za oba osumljenca, 34-letnik je po podatkih policije neposredni udeleženec ropa, medtem ko 31-letni varnostnik PCA naj ne bi aktivno sodeloval v samem ropu, odredila pripor, na odločitev pa sta se oba že pritožila.
Trije znani in več neznanih osumljencev
"Zaradi interesa preiskave o natančnem številu osumljenih ne moremo govoriti, za zdaj lahko povemo, da poteka predkazenski postopek zoper tri znane in več neznanih osumljencev," je na današnji tiksovni konferenci povedal Branko Japelj, vodja sektorja kriminalistične policije PU Ljubljana. Nihče od trojice osumljencev še ni bil kaznovan, eden je bil v predkazenskem postopku. So pa med hišno preiskavo pri 34-letniku našli šest umetniških slik slikarja Ivana Groharja, ki so bile ukradene septembra 2007 na območju Železnikov, zato ga danes ali jutri čaka še kazenska ovadba zaradi tatvine slik in pranja denarja.
Večji del sredstev naj bi namenili investiranju v nezakonite posle v tujini
SKB banka naj bi bila oškodovana za okoli 32 miliojon evrov, del preiskave pa je tekel tudi v smeri iskanja finančnih tokov ukradenega denarja in drugih predmetov. Kot je pojasnil pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na GPU Marjan Fank, je bilo med preiskavo to raziskovanje sicer omejeno, vendar že sedaj sklepajo, da je le del sredstev ostal v Sloveniji, preostalo pa naj bi namenili investiranju v nezakonite posle v tujini. Da gre za droge, niso potrdili, preiskava pa še poteka.
Zavajanje policistov
"Preiskava ropa SKB banke je potekala neprekinjeno vse od storitve dejanja. V ta namen je bila ustanovljena posebna delovna skupina, ki je najprej delovala v širši sestavi, kasneje pa v ožji. Zaradi različnih informacij in domnev, predvsem v prvih letih od dogodka, je preiskava potekala v več smereh, dokler posamezne različice zgodbe niso bile ovržene oziroma je bila potrjena tista razlaga dogodka, ki je privedla do aretacije osumljenih. Vsaka od možnosti je od preiskovalcev zahtevala številne in obsežne preveritve, množico opravljenih razgovorov in obsežno sodelovanje s tujimi varnostnimi organi. Policija je prejela tudi veliko napačnih informacij, kar je dodatno otežilo delo in podaljšalo čas preiskovanja," je pojasnil Fank. Ob enem pa je zagotovil, da ni niti enega elementa, ki bi kazal na to, da bi bil v ozadju kakršen koli drug motiv kakor denar.
Mladi roparji
Glede na mladost do zdaj znanih osumljencev - v času ropa so bili namreč 28, 25 in 22 - in pa zapletenosti same organizacije ropa policisti ne izključujejo možnosti, da so bili fantje vodeni. Na tiskovni konferenci je bila prisotna tudi okrožna državna tožilka Blanka Žgajnar iz Specializiranega državnega tožilstva RS, ki je le potrdila, da je zoper osumljence uvedena zahteva za preiskavo.