Poslovneža Igorja Jerota so obsodili na štiri leta zapora, ker je marca lani uslužbenki Banke Slovenija izročil 149 ponarejenih bankovcev po 500 evrov, ki jih je želel zamenjati in spraviti v obtok.
"V vaši zgodbi je toliko naključij, da je zgodba že kar neverjetna. Prava laž je tista, ki ne pretirava, vi pa se ravnali pretirano, zaverovani vase, da vas ne bo nihče dobil," je uvodoma povedala sodnica, ki je 42-letnemu Igorju Jerotu, tudi solastniku propadlega podjetja Trgoavto, podrobno razložila, zakaj ne verjame njegovemu zagovoru.
Naj spomnimo, da je v svojem zagovoru povedal, da je poškodovan denar, šlo je za 75 tisoč evrov, polit z belilom, na banko prinesel v beli bombažni nogavici in od uslužbencev zahteval, da mu jih zamenjajo. Pri tem pa Jerot ni imel sreče. Izkazalo se je, da so bankovci ponarejeni.
Črni lističi, ki se ob kemični obdelavi spremenijo v denar
Kriminalisti so 42-letniku v preiskavi zasegli tudi več črnih lističev, ki se ob primerni kemični obdelavi spremenijo v navidezno prepričljive ponaredke. Gre za 62 bankovcev vrednosti 500 evrov in 214 bankovcev v vrednosti sto ameriških dolarjev. Med sojenjem se je izkazalo, da je pri več podjetjih naročil kemične analize. V zagovoru je pojasnil, da je lastnik več naložb doma in v tujini. Med drugim vodi verigo šestinštiridesetih maloprodajnih trgovin, ukvarja pa se tudi z naložbami v zlato. Tako je januarja v Sloveniji nabavil več zlatih palic v vrednosti 73 tisoč evrov, vendar si je kmalu premislil in jih želel prodati, saj je načrtoval nakup novega avtomobila.
Ker je bila na Hrvaškem cena zlata višja kot v Sloveniji, se je odpravil v Zagreb, tam pa so mu v njemu neznani menjalnici na neznani ulici 16 zlatih palic očitno izplačali v ponarejenih bankovcih. V isti menjalnici je 42-letnik zamenjal tudi več bankovcev vrednosti sto evrov za bankovce vrednosti 500 evrov. Denar je hranil v avtomobilu, kjer se je po nesreči polil z belilom.
Sodnica: Ravnanje kaže na vašo predrznost
"Vedeli ste, da je denar ponarejen, čeprav trdite, da ga sicer ne bi nesli na Banko Slovenija, a tudi v tej zgodbi mrgoli ogromno vrzeli, ki kažejo na vašo neverodostojnost, na vašo predrznost," je bila ostra sodnica, ki mu je očitala tudi, da je svoj zagovor prilagajal sojenju. Tako po njenem mnenju tudi ni verjetno, da cene zlata tako zelo nihajo in da bi s prodajo na Hrvaškem dobil več. Tudi to, kako naj bi se po nesreči po denarju polilo belilo, je označila za zgodbico, saj je nemogoče, da bi se polilo le po denarju, shranjenem v torbici, v avtomobilu pa ni bilo niti ene same sledi o tem.
Sodnica pričakuje, da se bo v zaporu poglobil vase
"Življenje ste zastavili zelo velikopotezno, svojo dejavnost pa ste razširili tudi zunaj meja, zato je sodišče prepričano, da pri tem niste bili sami," je bila jasna sodnica, ki je dodala še, da je to tudi eden od razlogov, da so mu podaljšali pripor, saj bi lahko dejanje na prostosti ponovil.
Okrcala ga je tudi zaradi črnega denarja, ki so ga našli med hišno preiskavo. "S tem črnim denarjem niste mogli plačevati, sta ga pa lahko prodali pod nominalno vrednostjo fizičnim osebam, poleg tega so vam ga poslali prijatelji iz Indonezije, zato je to kaznivo dejanje spravljanje ponarejenega denarja v obtok."
O njegovi krivdi sodišče ne dvomi. Tožilka je sicer zahtevala pet let in pol zapora, a je sodnica prepričana, da bodo štiri leta (zagroženih je sicer do deset let zapora) dovolj. Upoštevala je namreč njegovo nekaznovanost. Sicer pa mu je potrkala na vest, da pričakuje, da se bo v zaporu poglobil vase, da je treba denar pošteno zaslužiti. Ker ima premoženje, mu je naložila tudi plačilo vseh sodnih stroškov, odvzeli pa so mu tudi ponarejen denar.