Petek,
7. 2. 2014,
15.02

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 7. 2. 2014, 15.02

8 let, 9 mesecev

Psihiater: Mogoče je, da simptomi, ki jih opiše preiskovanec, niso resnični

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na nadaljevanju sojenja Sašu Nosetu in Dejanu Vidmarju za rop banke SKB v noči na 1. november 2005 je pričal izvedenec psihiater Jože Jakopič .

Jože Jakopič je namreč podal izvedensko mnenje leta 2009, in sicer za potrebe delovnega in socialnega sodišča, kjer je Sašo Nose, ki je v noči ropa opravljal delo varnostnika v banki SKB, svojega delodajalca tožil za odškodnino, ker je med opravljanem svojega dela doživel hud šok, ko so ga nasilni roparji zvezali, mu prevezali oči in ker je bil kar sedem ur pod vtisom grožnje, da ga bodo ubili.

Posttravmatična stresna motnja Sodnica je mnenje povzela, izvedenec pa ni imel kaj dodati, saj je pri svojem mnenju vztrajal. V njem je zapisal, da je Nose doživel primarni strah, ki se je začel v trenutku, ko so ga zvezali in mu prevezali oči, pri tem pa mu grozili, strah za življenje pa je trajal vsaj sedem ur. To, da je imel zavezane oči, naj bi povzročilo še večji strah pred grožnjami. "To je bilo katastrofalno doživetje," je v mnenju zapisal izvedenec, iz česar lahko nastane akutna stresna reakcija, ki je nastopila med akcijo, in ni prenehala.

Deset dni po ropu je Nose poiskal pomoč psihiatra, saj je doživljal hude more, izvedenec pa je to stanje opisal kot posttravmatično stresno motnjo, katere posledice sta depresija, razmišljanje o samomoru … Vse to in prevelika telesna teža pa naj bi prispevalo k nizki samopodobi, poleg tega je moral opustiti poklic varnostnika, saj so na medicini dela ugotovili, da ne sme nositi orožja. Šlo je za začaran krog, je zapisal izvedenec.

Izvedenec je razgovor z Nosetom opravil 14. julija 2009, torej skoraj štiri leta po dogodku, zato so poleg dokumentacije bili zanj relevantni simptomi, ki jih je navajal Nose. Na vprašanje okrožne državne tožilke, ali je mogoče, da preiskovanec navaja simptome, ki niso resnični, je povedal, da je mogoče.

Izvedenec: Simptomi bi lahko bili enaki tudi, če se je Nose bal, da bi razkrinkali njegova kriminalna dejanja Za objektivno oceno klinične slike bi bilo treba opraviti klinično-psihološki pregled, ki je bil tudi opravljen, a je bil namenjen delodajalcu v tem sporu, zato so v tem pregledu zasledovali le oceno zmožnosti ali nezmnožnosti za delo. Za objektivno oceno je danes prepozno. Izvedenec je pritrdil tudi vprašanju pooblaščenca banke SKB Stojana Zdolška, ali je mogoče, da bi lahko obdolženi Nose imel enake strahove zaradi bojazni, da bi odkrili njegova kriminalna dejanja.