Ponedeljek,
24. 2. 2014,
13.42

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 2. 2014, 13.42

8 let, 9 mesecev

Priča Niittynen: Podatki Cekute so bili večinoma splošni, deloma tudi javni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Z zaslišanje priče Reija Niittynena prek videokonference se je na ljubljanskem okrožnem sodišču nadaljevalo sojenje slikarju Juretu Cekuti in Petru Zupanu v zadevi Patria 2.

Cekuta in Zupan se zagovarjata pred očitki, da sta s prodajo podatkov Patrii pridobila med 400 in 500 tisoč evri protipravne premoženjske koristi. Za zlorabo uradnega položaja, česar je obtožen Zupan, oziroma napeljevanja k temu dejanju, kar tožilstvo očita Cekuti, jima grozi do osem let zapora. Oba sta v svojem zagovoru kaznivi dejanji zanikala, Cekuta pa se je Zupanu tudi javno opravičil, ker naj bi zlorabil njegovo ime. Za dobre tri ure vprašanj je imela kar predsednica senata Dejana Fekonja. Tako je izvedela, da je priča v finski Patrii zaposlen od konca devetdesetih let, da je leta 2004 ob reorganizaciji postal vodja prodaje ter pozneje glavni direktor za projekte v drugih državah. Kot je pojasnil, so za stike v Sloveniji imeli pogodbo o svetovanju s Hansom Wolfangom Reidlom, ta pa je za pomočnika imel Jureta Cekuto.

"S Cekuto sem se srečal kar nekajkrat, in sicer tako na Morsu kot na sejmih v Gornji Radgoni," je navajala priča in dodala, da je bil enkrat tudi pri Cekuti doma. "Cekuta se mi je predstavil kot umetnik, ki ima veliko stikov s politiko, saj je bil predsedniški kandidat, sodeloval pa je že pri nakupu kolesnikov 6x6, zato je imel stike na ministrstvu za obrambo," je pojasnjeval Finec, ki je bil na sojenju na Finskem v zadevi Patria kot obdolženec ravno nepravnomočno oproščen.

Cekuta je imel pogodbo s Patrio, pozneje z Riedlom Glede stikov na Morsu je poleg Zupana omenil tudi Zvonka Kremljaka. Potrdil je, da je imel Cekuta pogodbo s Patrio, sprva je bila sklenjena za šest mesecev v višini 4000 evrov mesečnega nadomestila, po reorganizaciji v Patrii pa je sklenil letno pogodbo. "Ko je ta iz leta 2005 potekla, nove pogodbe nismo hoteli skleniti," je pojasnila priča in potrdila, da je nato pogodbo s Cekuto sklenil Riedl, zanikal pa je, da bi Cekuti pripadala tudi provizija od sklenjena posla.

Precej informacij je bilo napačnih "Naloga Cekute je bila promocija Patrie na Morsu, spremljanje napredovanja projekta, posredovanje informacij glede lokalnih partnerjev v Sloveniji," je povedal Niittynen in dodal, da je bilo precej informacij, ki so jih dobili od Cekute, napačnih, ali pa so bile takšne, ki so jih že imeli, denimo o številu vozil, ki naj bi jih Slovenija naročila.

Kar precej dolg premolk s strani priče je povzročilo vprašanje sodnice, ali lahko našteje pet informacij Cekute, ki so se izkazale za pravilne. "Pravilna je bila informacija, pa smo imeli štiri variante, kakšni sistemi oborožitve bi lahko bili vgrajeni v vozila 8x8. Pravilna je bila tudi informacija, da bo potreben lokalni proizvajalec in da bo vrednost protidobave enaka vrednosti posla. Prejeli smo tudi informacije o časovni dinamiki projekta, a smo ta podatek imeli tudi od Autocommerca in Slovenske tehnike."

Kot je pojasnil, ne ve točno, od kod je informacije črpal Cekuta, večkrat naj bi omenil Zupana, "sicer pa so bili podatki Cekute večinoma splošni, deloma tudi javni". Priča je tako na nek način potrdila zagovor Cekute, ki je navajal ravno to, da so bile informacije splošne, da jih je pobral z interneta. Kot je ocenila priča, je Cekuta informacije posredoval povprečno enkrat na mesec, "njegovi podatki pa niso bili nujno vredni denarja, ki ga je dobival. Je pa na začetku hotel še več, a v Patrii na višji honorar nismo pristali. A težko je zdaj ocenjevati za nazaj".

Zaslišanje Niittynena, ki je danes potrdil, da ima tudi sam eno Cekutovo sliko, se bo sicer nadaljevalo 5. marca.