Mineva šest let od največjega ropa v zgodovini Slovenije, ko so trije zamaskirani in oboroženi moški oropali centralno depotno hišo banke SKB v središču Ljubljane.
Čeprav je verjetnost, da bodo roparji pristali za zapahi, vsako leto manjša, policisti primer še vedno preiskujejo. Spomnimo: 31. oktobra 2005 so moški okoli 23. ure s pomočjo vstopnih kod vstopili v banko in zvezali oba varnostnika, ki sta varovala in nadzorovala prostor.
Dolgih sedem ur odpirali več kot štiristo sefov
Z različnim vlomilskim orodjem so se nato lotili 427 sefov. Podvig je trajal dolgih sedem ur, v katerih so vlomilci nemoteno opravljali svoje delo. Sefe naj bi odpirali načrtno, pobirali pa naj bi predvsem zlatnino, gotovino in druge vredne predmete.
Okoli 6. ure naj bi pobegnili z dostavnim vozilom fiat fiorino in avtomobilom kia sephia, ki je bil last enega od varnostnikov. Enemu od varnostnikov se je po njihovem odhodu uspelo odvezati in poklicati policijo, drugega pa so morali zaradi poškodb odpeljati v klinični center.
Najemnike svoje sefe videli šele po sedmih dneh
Banka je kmalu po ropu objavila seznam sefov, v katere so vlomili, a si jih njihovi najemniki niso mogli ogledati do 7. novembra, ker je policija uvedla preiskavo. Poškodovane sefe so po ropu zapečatili in jih odprli šele ob prisotnosti najemnikov, notarja, predstavnika banke, zdravnika in medicinske sestre.
Takoj po ropu so policisti poostrili nadzor nad mejnimi prehodi in na cestah, a storilcev vse do danes niso našli. Tudi fotorobot enega od roparjev, ki so ga objavili tri dni po ropu, ni prinesel želenega rezultata. Storilci so še vedno na prostosti.
Policija intenzitete preiskave ni zmanjšala
"Policija še vedno vodi predkazenski postopek in izvaja preiskovalne aktivnosti in preverja vsako konkretno informacijo, ves postopek pa usmerja vrhovno državno tožilstvo. Seveda je obseg aktivnosti in novih informacij pogojen s časovno odmaknjenostjo izvršenega dejanja, kar pa ne pomeni, da je policija intenziteto preiskave zmanjšala. Če bi imela policija konkretne dokaze o osumljencih, ki bi zadostovali dokaznim standardom, bi policija že izvedla nadaljnje aktivnosti,'' je za Planet Siol.net pojasnila Vesna Drole z Generalne policijske uprave.
O ugotovitvah molčijo
S preiskavo se še vedno ukvarja delovna skupina kriminalistične policije, ki so jo ustanovili za preiskavo tega dejanja, je še sporočila. A o ugotovitvah dozdajšnje preiskave zaradi odprtega predkazenskega postopka na policiji ne morejo govoriti. ''Omenjeno kaznivo dejanje zaradi njegove teže in posledic gotovo ne bo ostalo le predmet policijske statistike, pač pa bo policija izvajala preiskovalne aktivnosti, vse dokler bodo za to izpolnjeni zakonski pogoji oziroma dokler ne bodo odkriti storilci,'' so optimistični na policiji.
Strankam že poplačali škodo
Sicer so se takoj po ropu pojavila ugibanja, da so rop izpeljali ljudje, ki so zelo dobro poznali razmere v banki, da so torej kdaj delali v banki, jo kdaj celo varovali ali pa so bili v povezavi s temi ljudmi. Prav tako je bilo ugotovljeno, da varovanje objekta ni bilo optimalno. So pa z SKB banke že leta 2007 sporočili, da so sporazumno razrešili 98 odstotkov vseh prejetih zahtevkov za povrnitev škode, banka pa je strankam izplačala dogovorjeno odškodnino.
Banki je pri izplačilu odškodnin sicer pomagala matična skupina Société Générale, saj je zavarovanje v njenem okviru omogočilo banki poravnavo vse dokazane materialne škode.
Napovedi torej, kako dolgo bodo policisti še vztrajali s preiskavo, na policiji niso želeli podati, so pa zagotovili, da izvajajo in bodo izvedli vse potrebno, da odkrijejo osumljence. No, na voljo imajo še 14 let, saj je zastaralni rok za to kaznivo dejanje 20 let.