Petek,
8. 7. 2011,
9.03

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 7. 2011, 9.03

9 let, 1 mesec

Kaj se dogaja z muslimani v Sloveniji?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na zatožno klop okrožnega sodišča je sedel nekdanji slovenski mufti Osman Đogić, ki ga zaradi nekaterih izjav kazensko preganja tajnik islamske skupnosti Nevzet Porić.

Po mnenju tajnika islamske skupnosti v Sloveniji je imam Slovenske muslimanske skupnosti v dveh prispevkih maja 2008 zapisal več laži, ki so škodile "časti in dobremu imenu". Porić premoženjskopravnega zahtevka ne uveljavlja, želi le, da se izve "resnica".

En nauk, dva predstavnika

Kot je znano, so muslimani v Sloveniji razdeljeni. Eni "duhovnega vodjo" vidijo v imamu Osmanu Đogiću, prvem slovenskem muftiju, ki je kmalu po razrešitvi s položaja leta 2005 ustanovil Slovensko muslimansko skupnost (SMS). Na drugi strani ostaja Islamska skupnost v Republiki Sloveniji (IS) z muftijem Nedžatom Grabusom na čelu.

Đogić, ki se je zavzemal za samostojno islamsko skupnost, ki ne bi priznavala administrativne jurisdikcije Sarajeva, pravi, da je v prispevku V Mraku so vse krave črne zgolj pojasnil dogodke glede ustanovitve SMS. "Čutil sem moralno potrebo in obvezo, da vernikom in javnosti pojasnim, kaj se dogaja z muslimani v Sloveniji. Vse, kar sem povedal, je čista resnica in za tem stojim," je v zagovoru dejal Đogić.

Med drugim je zapisal, da je islamska skupnost v BiH, v kateri se združujejo tudi islamske skupnosti Sandžaka, Hrvaške in Slovenije, "neka absurdna tvorba, v kateri se, kakor bi narod rekel, ne ve, kdo pije in kdo plača". "Zavedajoč se dejstva, koliko so verniki podložni manipulaciji, so se duhovniki dali na koordinirano nalogo zavajanja naroda. Pri brezkrupolozni zaščiti lastnih interesov niso imeli nobenih zadržkov. Laži in klevete, kombinirane z dejstvom lahke labilnosti vernikov, so postale močno orožje v njihovih rokah," je zapisal Đogić, prepričan, da sta Grabus in Porić "zaigrala na trik obrambe enotnosti muslimanov". Kot je še pojasnil, se muslimani po svetu organizirajo tako, kot si pač želijo, saj ne poznajo centra, kot je Vatikan pri katolikih. V Nemčiji ima menda vsak narod svojo islamsko skupnost, je razlagal ...

"Vsaka delitev muslimanov je pri nas greh," na drugi strani meni Porić, ki jurisdikcijo Sarajeva nad muslimani v Sloveniji opravičuje s tradicijo in zgodovino. Dodal je še: "V času, ko se je govorilo o gradnji islamskega kulturnega centra in smo potrebovali največjo enotnost, se je nekdo spomnil nove skupnosti. Verniki so bili ogorčeni."

Drug drugemu očitata odtujitev šest tisoč evrov ...

V ozadju na videz ideološkega spora med liberalci in tradicionalisti pa je denar. V drugem "inkriminiranem" prispevku, objavljenem v Dnevniku z naslovom Zakaj tajnik islamske skupnosti navaja neresnice?, prvi slovenski mufti uvodoma zapiše: "Porić že dve leti govori o tem, da sem domnevno odtujil imetje islamske skupnosti. Spet prikriva dejstvo, da je IS odtujil moje osebne stvari in jih več kot dve leti nepooblaščeno drži pri sebi. Ko sem poskušal priti do svojih stvari, je Porić zahteval, da jim vrnem sredstva, ki so vplačana kot donacija za prevod Korana v slovenski jezik. Ravno Porić je tisti, ki je sredstva v približni vrednosti šest tisoč evrov s tedanjega računa Mešihata preusmeril na račun Odbora Velenje."

... na prevode Korana pa verniki še čakajo

"Še danes čutim posledice teh člankov. Po objavi sem se moral neprestano zagovarjati pred prijatelji, verniki. Ljudje so me največ spraševali, ali sem res odtujil denar ..." je razložil Porić in zatrdil, da omenjenih šest tisoč evrov, ki jih je pri podjetjih Mercator, Krka, Gorenje in Perutnina Ptuj v Bosni zlobiral Đogić, ni dvignil, niti preusmeril, kar lahko po njegovem prepričanju dokažejo bančni računi. Pravi, da so sredstva še vedno "operativna", prevodov Korana pa še vedno ni, saj se je "nekaj zataknilo" pri Študentski založbi, ki je dobila posel.

Pojasnil je tudi, da ni zgolj "administrativni delavec", kot to trdi Đogić, saj opravlja tudi duhovniške funkcije, ljudje se nanj pogosto obrnejo za nasvet. Na vprašanje sodnice, zakaj meni, da ga je Đogić napadal v medijih, je Porić odvrnil, da je v javnosti znana osebnost in da je nekdanji mufti najbrž želel biti sam v središču pozornosti.

Sojenje se nadaljuje septembra, do takrat pa bo sodnica po uradni dolžnosti tudi naredila poizvedbe o bančnih računih in nakazilih.