Sreda,
30. 10. 2013,
14.55

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 30. 10. 2013, 14.55

8 let, 8 mesecev

Direktor ZD Velenje na zatožni klopi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
28. novembra bo na zatožno klop okrajnega sodišča v Velenju sedel dolgoletni direktor ZD Velenje Jože Zupančič, ki mu obtožni predlog očita nevestno delo v službi.

"Izredno sem vesel, da tako kriminalisti kot tožilstvo menijo, da Jože Zupančič v očitanih primerih, na katere smo reševalci opozarjali že od leta 2008, ni ravnal v skladu z zakonodajo. Žal smo za svoje pošteno delo plačali previsoko ceno. Sprašujem pa se, kaj so počeli nadzorniki Sveta zavoda ZD Velenje, v katerem so seveda tudi predstavniki ustanoviteljev, torej občin Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki," je za Planet Siol.net povedal nekdanji vodja reševalcev Janez Kramar, ki ga je direktor Zupančič iz reševalne službe prestavil na pediatrijo v Šmartno ob Paki.

Kramar je tudi tisti, ki je direktorja 6. junija 2011 ovadil na tožilstvo v Celje. V ovadbi je navedel osem posamičnih primerov, za katere je prepričan, da je direktor ravnal nezakonito. Naj spomnimo, da smo v nekaj člankih o domnevnih nepravilnosti v ZD Velenje v tistem času na našem mediju že pisali, v njih pa je direktor zanikal domnevne nepravilnosti, poleg tega je imel ves čas podporo vseh treh županov, torej Šoštanja, Šmartnega ob Paki in Velenja.

Odpoved pogodbe kot protiudarec Kot je pojasnil Kramar, so na domnevne nepravilnosti prvič opozorili septembra 2008 ob prevedbi plač, saj je direktor reševalce ZD Velenje razvrstil prenizko. Po nekaj sestankih in pisni pritožbi reševalcev ni bilo odgovora, nato pa se je direktor odločil in reševalno službo razdelil na dve ločeni enoti, Kramarju pa odpovedal pogodbo iz poslovnih razlogov.

"Sledilo je mukotrpno dokazovanje, da organiziranost reševalne službe ni dobra, da se lažno prikazuje spremljevalce v reševalnih vozilih in da nekateri, ki so blizu direktorju, brez ustrezne izobrazbe dobivajo previsoke plače. Kljub uradnim zapisnikom nadzorov ministrstva za zdravje, Zbornice zdravstvene nege Slovenije, delovne inšpekcije nam ustanovitelji niso verjeli," navaja Kramar. Leta 2010 so direktorja prijavili Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), ministrstvo za zdravje od leta 2010 izvaja nadzor nad plačami, aprila 2011 pa je KPK izdala mnenje, da je direktor ravnal koruptivno, in o tem obvestila Mestno občino Velenje.

Šele po treh letih opozarjanja "Šele maja 2011, torej tri leta po našem opozarjanju, je direktor korigiral plače," za Planet Siol.net pove Kramar. V vmesnem času, pojasni Kramar, je direktor zaposlil nove zdravstvene tehnike in jih razporedil na delovno mesto v 15. plačnem razredu, čeprav je izhodiščni plačni razred za tehnika v reševalni službi 22. razred. "Podal sem nekaj prijav na delovni inšpektorat, dvakrat je dobil opomin in po 20 evrov takse. Potem sem februarja letos podal zahtevo za izključitev delovne inšpektorice iz postopka, saj se nikoli ni opredelila do navedenih kršitev, našla pa neke nepomembne. Ko je 11. marca letos opravila še en nadzor, pa je začuda našla že pripravljene pogodbe za vse reševalce za 21. plačni razred," še dodaja Kramar.