Sreda,
1. 12. 2010,
9.09

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Sreda, 1. 12. 2010, 9.09

8 let

Na Celjskem več kot 50 okuženih z virusom HIV

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Na inštitutu za varovanje zdravja je bilo od leta 2000 do konca leta 2009 iz celjske regije prijavljenih 51 okuženih z virusom HIV, v devetih mesecih letos pa so okužbo ugotovili še pri dveh osebah.

Največ okuženih je bilo v celjski regiji prijavljenih leta 2005, ko so HIV-okužbo ugotovili pri osmih osebah. V Sloveniji so na inštitutu za varovanje zdravja v zadnjih desetih letih – od leta 2000 do leta 2009 – zabeležili 293 ljudi, okuženih s HIV, med njimi 258 moških in 35 žensk. V desetletnem obdobju je umrlo 25 bolnikov z aidsom. V Sloveniji je najbolj prizadeta skupina moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Leta 2009 je inštitut zabeležil 48 primerov HIV-okužbe, kar je 35 več kot pred desetimi leti. Med okuženimi prevladujejo moški (40 moških in 8 žensk). Zaskrbljujoče je, da so pri 46 odstotkih okuženih (pri 22 osebah) okužbo odkrili pozno in posledično zamudili priložnost za uspešnejše zgodnje zdravljenje, ki pri bolniku upočasni propadanje imunskega sistema.

Ni nujno, da ima okuženi bolezenske težave

"Posledica okužbe s HIV je slabitev imunskega sistema, zato se poveča dovzetnost za različne okužbe in rakava obolenja. Ni nujno, da ima okuženi bolezenske težave; če testiranja ne opravi in ima nezaščitene spolne odnose, virus prenaša naprej. Aids (sindrom pridobljene imunske pomanjkljivosti) je končna razvojna stopnja okužbe s HIV. Danes so na razpolago različne kombinacije antiretrovirusnih zdravil, ki upočasnjujejo razvoj bolezni pri okuženih in bolnih, ki se zdravijo, zato aids vse bolj postaja kronična bolezen," še pojasnjuje dr. Alenka Trop Skaza.

Pomembno hitro odkriti okužbo

Pri prehodu HIV-okužbe v bolezen, torej v aids, je zelo pomembno, kdaj okužbo odkrijejo. Prej ko je odkrita, prej lahko začne okuženi prejemati protivirusna zdravila, kar vpliva na počasnejše napredovanje okužbe v aids. V primerjavi z drugimi evropskimi državami se v Sloveniji še vedno malo ljudi odloči za testiranje, se pa trend izboljšuje. Lani so opravili 20 odstotkov več testov na okužbo s HIV kot leta 2008. Testiranje je mogoče na številnih mestih v Sloveniji.

Na Celjskem se je za testiranje odločilo več kot tri tisoč oseb

V epidemiološki ambulanti Zavoda za zdravstveno varstvo Celje je prostovoljno, strogo zaupno in brezplačno testiranje na HIV-okužbo mogoče vsak torek in sredo od 10. do 12. ure. Najkrajši čas, v katerem je mogoče ugotoviti morebitno svežo okužbo, je dva tedna po dogodku, ki bi lahko povzročil prenos HIV.

Informacije o možnosti testiranja so dostopne na telefonski številki: 03 42 51 122. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje se je od leta 1994 do novembra 2010 za testiranje na HIV odločilo 3.317 oseb. Pri dvanajstih so ugotovili okužbo s HIV. Do novembra letos se je testiralo 200 posameznikov. Testiranje je smiselno, kajti če posameznik ne ve, da je okužen, in ima nezaščitene spolne odnose, neovirano širi okužbo na svoje spolne partnerje.