Nedelja, 27. 4. 2014, 19.07
7 let, 1 mesec
Kdor Zorana stlači v hladilnik, je sam največji pingvin
Razen tega, da so nekatera dejstva, ki so bila večini ljudi, ki spremljajo politiko, že dolgo jasna, postala tako očitna, da se celo predsednica vlade in njeni politični prijatelji ne morejo več pretvarjati, da ne obstajajo.
Jasno, glasno in demokratično so povedali, kar smo drugi že vedeli: da je Zoran zanje car in naj se gredo policija, protikorupcijska komisija, mediji, pošteni sodržavljani in celo Milan Kučan kar lepo solit, če mislijo drugače. Koalicijski partnerji pa v jok in na drevo – no ja, na volitve. Kot da do petka niso imeli pojma, kaj se dogaja, in kot da niso prav oni, ko so pred letom dni sestavili vlado, dali Jankoviću dovolj časa, da se je pobral in vrnil.
Prav ima. Če bi na volitve ponosno odkorakali pred letom dni, ko se Janković ni in ni hotel zares umakniti, ljudje pa so bili močno pod vtisom Klemenčičevega poročila, bi si s svojo načelnostjo prislužili precej simpatij in glasov. Danes nas bodo težko prepričali, da pri vsem skupaj ne gre samo za spopad nepremišljenih političnih egov, ki so v svoje igrice vpletli vso državo.
Če samo za hip pomislite, zaradi česa vsega bi koalicija že lahko razpadla, pa ni, se vam mora vse skupaj res zazdeti precej bedasto. Ko je na primer padel nepremičninski davek, so se vkopali vsak na svoj breg, grozili z izstopi in zdelo se je, da ni rešitve za proračun, s katero bi se vsi strinjali. A so nato ob koncu tedna malo pogledali številke, potegnili iz oblakov nekaj nedomišljenih ukrepov, skomignili z rameni, si rekli, no ja, bomo že kako, in bili spet vsi zadovoljni drug z drugim.
To je tudi logično: koalicija, ki nima programa, ne more razpasti zaradi programskih nesoglasij. In ta koalicija ni imela nobenega programa. Ne v tisti koalicijski pogodbi, ki so jo podpisali ob nastanku vlade, ne v novi, ki so jo z velikim pompom sestavili po enem letu vladanja, ni bilo skoraj nobenih konkretnih ukrepov. Vso vsebino, ob kateri bi se sprli, so iz pogodbe preprosto izbrisali.
Res, če bo kdaj kdo poskusil dosedanje koalicije poimenovati z imeni, ki bi odražala njihov program, za zdajšnjo predlagam ime "Bomo že kako".
Toda to ni najhuje. Najhuje je, da so ji v petek vsi v stranki, vključno z njenim edinim dosedanjim predsednikom, povedali, da njihovo podporo kot predsednica vlade ima. Zakaj bi torej pravzaprav morala odstopiti?
Ni torej čudno, da si je vzela čas za premislek. Do torka je dovolj časa za sestanek s poslanci, posvet s piarovci, sprehod z Gregorjem, kosilo z Milanom, večerjo z Zoranom in zajtrk, dan pozneje, z Borutom. Prav tako tudi ni čudno, da njeni sodelavci že omenjajo nekakšen plan B. Toda le kaj bi to lahko bilo?
Kaj pa drugi? Koalicija nas prepričuje, da je Alenka odlična predsednica vlade in da vsi skupaj dobro delajo in sodelujejo. To pomeni, da si zaupajo. Toda do volitev, za katere se zadnje dni vsi tako glasno zavzemajo, lahko pridejo samo tako, da glasujejo za nezaupnico. Torej bi morali glasovati proti predsednici vlade, čeprav ji zaupajo, in to samo zato, ker ne zaupajo nekomu drugemu.
Pred letom dni se je kot predlog, kako priti do predčasnih volitev, če predsednik vlade sam ne odstopi, pojavil predlog, da se pač izvoli mandatarja, nato pa se ne potrdi vlade, ki jo predlaga, ali pa novi mandatar celo sam takoj odstopi in s tem omogoči volitve. Gregor Virant in še številni drugi so takrat trdili, da bi bilo to izigravanje ustave.
Toda tudi glasovanje o zaupnici vlade je ustavna kategorija. Ali ne bi bilo to, da poslanci glasujejo za nezaupnico predsednici vlade, da bi tako prišli do volitev, čeprav ji v resnici zaupajo in jo imajo radi, ravno takšno izigravanje ustave?
Če bi bila še malo bolj pametna, bi ob tem zamrznila tudi članstvo v Pozitivni Sloveniji (konec koncev imajo od petka v zamrzovalniku več kot dovolj prostora za eno Alenko) in predlagala, da dogovor o sodelovanju do volitev sklenejo poslanske skupine, ne politične stranke. To bi bilo že skoraj podobno ponudbi, ki je koalicijski partnerji ne bi mogli zavrnili. Sploh če bi jo spremljal še običajni medijski pritisk o tem, kako so volitve izguba časa in kako se na njih ne bo nič spremenilo ter kako nam zaradi politične krize rastejo obrestne mere.
Tile scenariji morda res zvenijo kot politična fantastika. Toda politiki so že večkrat pokazali, da so pripravljeni na marsikakšno telovadbo, če jim to podaljša mandat. Res bo te scenarije tudi težko razložiti ljudem, toda težko jim bo razložiti tudi nujnost takojšnjih volitev. In kadar ne moreš razložiti, kaj počneš, je vsekakor bolje biti na položaju kot pa na televizijskih zaslonih sredi volilne kampanje.
Skratka, če kdo namesto volitev želi plan B ali C, jih je nekaj na voljo. Ali se bodo zgodili, pa je odvisno predvsem od tega, ali se predsednica vlade in njeni najbolj zvesti partnerji zavedajo, kako slabo jo bodo odnesli na volitvah, če bodo te že čez mesec ali dva in če bo edini razlog zanje demokratično izvoljeni predsednik ene od strank.