Četrtek,
26. 3. 2009,
16.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 3. 2009, 16.19

8 let, 7 mesecev

EP za poglobitev partnerstva med EU in ZDA

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Evropski parlament vidi po izvolitvi novega ameriškega predsednika Baracka Obame dobre možnosti za poglobitev čezatlantskega partnerstva med EU in ZDA.

Evropski poslanci v poročilu o čezatlantskih odnosih, ki so ga z veliko večino sprejeli na zasedanju v Strasbourgu, med drugim pozdravljajo bližnji vrh EU-ZDA, ki bo 5. aprila v Pragi, in izražajo upanje, da bo srečanje dalo močan zagon krepitvi čezatlantskih odnosov in oblikovanju skupne agende, so sporočili iz Evropskega parlamenta. Nov sporazum o čezatlantskem partnerstvu Parlament meni, da bi moral obstoječo čezatlantsko agendo iz leta 1995 do leta 2012 nadomestiti nov sporazum o čezatlantskem partnerstvu, ki bo omogočil stabilnejšo in sodobnejšo osnovo za odnose med partnericama. Z novim sporazumom naj bi ustanovili tudi organ za sistematično posvetovanje na visoki ravni glede zunanje in varnostne politike, ki bi mu predsedovala visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko ter ameriški zunanji minister.

Parlament se zavzema za bolj usklajeno čezatlantsko sodelovanje na področju zunanjih zadev. Tako meni, da je treba vsako pobudo v zvezi z Iranom skrbno medsebojno uskladiti v duhu zaupanja in preglednosti, oblikovati skupno strategijo do Pakistana in Rusije, za Afganistan pa morajo EU, ZDA, Nato in Združeni narodi pripraviti strateški koncept, ki bo celovito povezoval elemente mednarodnega sodelovanja.

Sodelovanje še posebno pomembno v času recesije Tesnejše sodelovanje med partnericama je še posebej pomembno v času gospodarske krize. Parlament vztraja, da je treba nujno skupaj odgovoriti na sedanjo krizo, namesto sprejemati ukrepe za zapiranje drug od drugega.

Poročilo pozdravlja močno zavezanost novega ameriškega predsednika Obame reševanju problema podnebnih sprememb. Poslanci pozivajo EU in ZDA, naj prevzameta pobudo, da bo na konferenci o podnebnih spremembah v Koebenhavnu konec leta dosežen ambiciozen sporazum za obdobje po letu 2012.

V razpravi sodeloval tudi Peterle V sredini razpravi o čezatlantskih odnosih je sodeloval tudi slovenski poslanec Alojz Peterle (EPP-ED/NSi), ki se je zavzel za nov sporazum o partnerstvu med EU in ZDA, saj se je, kot je dejal, od leta 1995 "marsikaj spremenilo". Ob tem je poudaril, da je treba poglobljeno partnerstvo z ZDA razvijati v kontekstu novih izzivov in novih spoznanj. Peterle se tudi zavzema za redne politične konzultacije med obema partnerjema in še posebej za okrepitev parlamentarne dimenzije sodelovanja. Izrazil je še zadovoljstvo, da je v poročilu poudarek na odpravi omejitev za investiranje in transatlantske finančne storitve.