Sreda, 9. 4. 2008, 13.41
8 let, 8 mesecev
Volkswagen golf 5v 1,9 TDI DSG
Volkswagen spada med prve proizvajalce, ki v svoja vozila vgrajuje menjalnike DSG (direct shift gearbox). Gre za menjalnik z dvema sklopkama, ki ga je že pred dvajsetimi leti na audiju preizkušal svetovni prvak v rallyju Walter Rorl. Seveda, saj mnoge pomembne novosti prihajajo v redno proizvodnjo potem, ko so bile preizkušene na področju avtošporta. Vprašanje poznavalca, češ, kako pa veš, katero "kuplungo" moraš pohodit, je seveda odveč. Sklopki krmilita elektronika in hidravlika.
Zunanjost, notranjost
Golf pete generacije se je že dobro prijel, oblikovno ga zlahka lahko ločimo od predhodnika. Opisali smo ga že pri različici 1,6 FSI comfortline. Če tedaj nismo zapisali, naj pohvalimo odpiranje zadnjih bočnih vrat. Skoraj za 90 stopinj se odpro in tako omogočajo dostojno vstopanje. Sicer pa je petvratna različica za 187 jurjev dražja od trivratne. Sportline oprema zahteva tudi dodatnih 37 tisočakov za dvopodročni climatronic, kar se po našem mnenja splača.
Vozne lastnosti
Sportline oprema pomeni med ostalim tudi 15 mm nižje športno podvozje, tako da je golf še bolj prilepljen na cesto od osnovne različice (mimogrede, Volkswagen ponuja tudi golfe za slabša cestišča z 20 mm višjim podvozjem od osnovnega). Zraven sodita športno oblikovana, ugledno oblečena in modro prešita prednja sedeža, volanski obroč, prestavna ročica in vzvod ročne zavore pa so oblečeni v usnje. Skratka športnosti je več v podvozju in opremi, kakor v motorju. Kljub temu pride prav standardni ASR, ki umirja spodrsavanje na spolzkih podlagah in seveda tudi ESP, vendar je slednji na doplačilnem spisku.
Zmogljivosti, poraba
Ena od pomankljivosti klasičnih menjalnikov je časovni presledek pri menjavanju prestav. Nič posebnega pri običajni vožnji, po drugi strani pa opazna izguba na različnih hitrostnih preizkušnjah. Ni čudno torej, da so prav pri načrtovanju dirkalnih menjalnikov prišli na idejo, da naj bo prestava, ki sledi pripravljena že vnaprej. Sadovi te zamisli so zelo očitni pri vožnji z golfom DSG. Zasliši se samo sprememba v intonaciji in motor že teče naprej v višji prestavi, nič ne rukne, nič ne cukne, nobenega presledka ni zaradi pritiskanja in spuščanja vzvoda sklopke ali pa zaradi izklapljanja oziroma vklapljanja ustreznega zobniškega para. Za povrh lahko voznik tudi pri uporabi funkcije "D" (drive) spremlja zapis, ki sporoča v kateri prestavi se vozi. Menjalnik se tudi aktivno prilagaja konfiguraciji ceste in naprimer pri vožnji navzdol samodejno izbere optimalno prestavo. Števec za hitrost se ne zlaže preveč, približno za 4%, se pravi, če vam na avtocesti pokaže 135, gre zares 130. Poraba? Nizka. Po startu s hladnim motorjem in po desetih kilometrih vožnje iz periferije proti mestu smo se že vozili pod šest na sto.
Cena, tekmeci
Golf z 1,9-litrskim TDI-jem velja v osnovni trendline opremi približno 4,25 milijona. Pomembna cenovna postavka je DSG menjalnik, saj je razlika med slednjim in ročnim šeststopenjskim menjalnikom približno 400 tisočakov, razlika do petstopenjskega pa je že 700 tisočakov. Primerjave z razrednimi tekmeci, ki so opremljeni z različnimi samodejnimi menjalniki pa vseeno ne bi obdelovali. DSG je pač v golfu.