Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57
9 let, 1 mesec
KTM 990 SMT

Praktičen supermoto
SMT je supermoto motocikel. To je jasno tako po geometriji kot velikosti koles ter postavitvi krmila in sedeža. Da je resen stroj, že na daleč kažeta cevni okvir in litrski dvovaljnik. Črka T v imenu pa pomeni "touring" – potovanje, zato je klasična oblika supermota nadgrajena s sprednjo šipo, ki daje dobro vetrno zaščito vse do 160 kilometrov na uro, kar je za tak tip motorja povsem dovolj. Vetrno zaščito zaokrožujejo ščitniki rok.
Dolgoprogaš
Za udobno sedenje skrbi sedež, napolnjen z gelom, ki je ravno prav dvonivojski, da ni moteč za sopotnika, obenem pa vozniku da oporo pri agresivnih pospeševanjih. Seveda pa "touring" usmeritev ne bi bila smiselna, če ne bi imel motocikel možnosti pritrditve potovalnih kovčkov – zato ima že serijsko pritrjene nosilce, ki jih obenem lahko uporabimo tudi za pritrditev prtljage na sopotnikov sedež. Dvovaljni supermoto že v osnovi ni tako ostro dirkaško naravnan kot tovrstni enovaljniki, zato mu dodatna potovalna oprema, kot jo ima SMT, ustreza.
Žlahtni elementi, a brez dirkaških želja
Je eden redkih KTM-ov, ki ni "ready to race", a ima kljub temu skoraj dirkaške komponente in vozne lastnosti. Ima tog okvir iz krom-molibdenovih cevi za stabilno in natančno vožnjo ter obenem igrivost v ovinkih. Seveda pa glede na dolge hode vzmetenja ne moremo pričakovati kirurške natančnosti pri visokih hitrostih, kot jo zmorejo superšportniki, in to na tem motociklu tudi ne bi bilo smiselno. Je pa White Powerjevo vzmetenje povsem nastavljivo – tako spredaj kot zadaj. Brembove radialno vpete zavorne čeljusti grizejo v dva več kot tridesetcentimetrska koluta. Pogrešali smo le sklopko proti poskakovanju pogonskega kolesa.
Športni potovalnik drugačnega kova
To je potovalnik za tiste, ki smisla potovanja ne vidijo v vrtoglavem drvenju po avtocesti, uživanju v pretiranem udobju ali željah po izletu na koncu sveta po najslabših možnih cestah. SMT je športni potovalnik drugačne filozofije – zabaven, okreten, uporaben, vodljiv in agresiven kralj ovinkov, a z več udobja, kot ga dajejo klasični supermoto motocikli. Seveda si udobja ne smemo razlagati v smislu klasičnih potovalnikov, pa vendar – pokončni položaj za širokim krmilom ne daje le odlične kontrole nad motociklom, ampak pomeni udobno sedenje tudi po več sto kilometrih in možnost, da brez oklevanja zavijemo tudi na makadam.
Poskočen konjiček
Litrski dvovaljnik LC8 V-zasnove pridela 115 "konjičev" in skoraj sto njutonmetrov navora pri sedem tisoč vrtljajih. To zelo milo rečeno pomeni, da je motocikel pri pospeševanju prepričljiv. Ob manj kot dvesto kilogramih na cesti je zagotovljeno surovo pospeševanje vse do 160 kilometrov na uro, ko divji ritem nekoliko popusti, čeprav mu sape ne zmanjka tudi onkraj dvestotice. A motor ni brutalnež, saj je naraščanje moči kljub prepričljivosti zelo zvezno.
Zmogljivost ima svojo ceno
Veselje, pospeški in moč imajo svojo ceno – kljub elektronskemu vbrizgu goriva poraba ni prav majhna. Z več kot sedmimi litri na sto kilometrov na našem testnem krogu je med potratnejšimi, a obenem je treba priznati, da (je na zaviti cesti) tudi med absolutno najhitrejšimi.
Delno športni, delno potovalni, zelo zmogljivi in lahkotno igrivi razred potovalnikov, kot je bila nekoč multistrada, je KTM popeljal v še skrajnejšo dimenzijo nekakšnega zabavnega potovalnika, kjer je več poudarka na športnosti in igrivosti kot na udobju in visokih hitrostih. Zato povsem neposrednega tekmeca pravzaprav nima, v širšem smislu pa suzukija V-stroma in kawasakija KLV 1000, triumpha tigerja in yamaho TDM, morda pa tudi manjšo aprilio dorsorduro. A KTM SMT se zdi zabavnejši in agresivnejši. Seveda pa vse to ne more biti poceni, zato cena presega dvanajst tisočakov.