Jure Gregorčič

Četrtek,
10. 12. 2015,
23.11

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 12. 2015, 23.11

9 let, 1 mesec

Ford tourneo courier

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Fordova družina vozil tourneo, ki v ospredje postavlja predvsem praktičnost in prostor, je dobila najmanjšega člana. 4,16 metra dolg osebni kombi petim potnikom ponuja presenetljivo veliko prostora.

Razred: mali enoprostorci (B – nižji razred) Sorodna vozila: B-max, fiesta Družina modelov: tourneo (osebni potovalni kombiji) Proizvodnja: Kocaeli (Turčija) Začetek prodaje: september 2014

Poudarki: - petsedežnik kompaktne dolžine (4,16 metra) s 708-litrskim prtljažnikom - narejen na osnovi fieste in B-maxa - trije motorji: litrski trivaljni ecoboost in dva, 1,5- in 1,6-litrska, dizla - prepričljiva varnostna oprema s samodejnim klicem v sili - komunikacijski vmesnik Sync z Microsoftovim operacijskim sistemom - avtomobil za družine, starejše ljudi in posameznike z aktivnim življenjskim slogom

Dostavniki, tudi Fordovi, uspešno nastopajo v vlogi osebnih avtomobilov

Lahki kompaktni dostavniki so predvsem zaradi praktičnosti in obilice uporabnega prostora v svojih potniških izvedbah postali povsem enakovredni in celo zelo zaželeni osebni avtomobili.

Pri Fordu so se zato temeljito lotili prenove svoje družine potovalnih kombijev, ki so poleg precej všečne podobe in novih motorjev velik korak naredili predvsem v smeri varnosti.

Spomnimo, da je recimo potniški toureno custom še vedno edini potniški dostavnik, ki je na testih Euro NCAP osvojil vseh pet zvezdic.

Avtomobil, poln življenja

V Frankfurtu smo tokrat prve kilometre naredili z najnovejšim, ki je hkrati tudi najmanjši član družine tourneo. "Povsem novi tourneo courier je okreten in kompakten, kljub svojim meram pa navdušuje z neverjetno prostornostjo. Mlade družine si želijo avto, ki je pameten in dobro opremljen, obenem pa praktičen, varen in varčen – in naš courier uresniči vsa ta pričakovanja," nam je bit novinca opisal Paulo Giantaglia, glavni inženir projekta tourneo courier.

Priznati moramo, da nas je ta kompaktni petsedežni kombi res navdušil. Ta avtomobil je dejansko poln življenja in s svojo podobo, uporabnostjo in voznimi lastnostmi kar kliče po družinskih izletih. Njegova univerzalnost ne pozna generacijskih mej. Prepričani smo, da se bodo v njem dobro počutile mlade družine, dedki in babice bodo pohvalili višje sedenje ter lahkotno vstopanje in izstopanje, aktivni ljudje pa bodo prikimali preprostosti uporabe in praktičnosti na čelu z velikim drsnimi vrati na obeh bokih.

Pelje se odlično

Fordovi inženirji so ga zasnovali na najnovejši platformi za majhne avtomobile, ki si jo deli s fiesto in najmanjšim enoprostorcem B-maxom. Osnova prepriča predvsem z voznimi lastnostmi, saj podvozje omogoča prepričljivo vozno dinamiko. Vodljivost tega avtomobila res spada v sam razredni vrh. Med hitreje odpeljanimi zavoji se sicer čuti učinek višje karoserije.

Courier vseeno ne dosega skoraj gimnastičnih voznih lastnosti fieste in B-maxa, a se vendarle, sploh glede na svojo zasnovo, pelje odlično. Na tem mestu lahko pohvalimo še novi električni servovolan.

Je natančen in energijsko manj zahteven, kot če bi kolesa pomagala usmerjati hidravlika.

Majhen velikan

Življenjski prostor potnikov in tovora je v tem avtomobilu eden njegovih glavnih adutov. Da gre za mali prostorski čudež, dovolj pove podatek, da je courier recimo le dobrih osem centimetrov daljši od B-maxa, v njegovem prtljažniku pa je v osnovi še enkrat več prostora, skupaj kar 708 litrov.

Neposredna primerjava s konkurenti mu tam zadaj prinaša prednost šestdesetih litrov. Res gre za majhnega velikana, ki na skupni dolžini 4,16 metra z razpoložljivim prostorom že trka tudi na vrata berlingov, partnerjev, kangoojev …

V prtljažniku gre pohvaliti tudi polico. Kadar je dopustniške krame ali pa športne opreme tam zadaj toliko, da je polica ovira, jo je preprosto mogoče vertikalno pospraviti v vodila ob naslon zadnje klopi.

Kritiko pa si zasluži dejstvo, da zadnja vrata za seboj ne potegnejo oz. dvignejo police. Sedežev zadnje klopi ni mogoče odstraniti iz vozila – škoda. Kritiko si zasluži še dejstvo, da se stekla v obeh bočnih drsnih vratih odpirajo in zapirajo s pomočjo ročice, kot pri trivratnih avtomobilih. B-max ima drsna vrata in zna to drugače, kajne Ford?

O prostorskih čudežih sodobne avtomobilske arhitekture človek dejansko začne razmišljati, ko sede v ta avtomobil. Nad glavo voznika in sovoznika je veliko zraka, kar pričara galerijski občutek, razpoložljivi višinski centimetri pa so dodatno izkoriščeni s priročno mansardno polico za kašen zemljevid, vetrovko …

V primerjavi z neposrednimi tekmeci naj bi courier ponujal slabih deset centimetrov več prostora za glavi voznika in sovoznika, na zadnjih sedežih pa je nad glavami potnikov 6,7 centimetra več kot pri konkurenci.

Prostorske atribute zadnje klopi najbolje občutijo kolena. Courier k prostoru za noge dodaja šest centimetrov več kot tekmeci.

Glede varnosti in povezljivosti se zgleduje po fiesti

Voznikov delovni prostor nam je v novem "kurirčku" bil domač, saj s podobo in ergonomijo sledi fiesti in B-maxu. Med uporabne novosti nedvomno spada digitalni privez za zunanje komunikacijske naprave. Priročno držalo MyFord dock omogoča shranjevanje, namestitev in polnjenje pametnih telefonov, navigacijskih naprav …

Prek že znanega sistema Sync poteka komunikacija s povezanimi napravami oziroma aplikacijami na njih. Ta info-zabavni vmesnik, ki je nastal v sodelovanju z Microsoftom, pa razume in se odziva na voznikov glas. Najpomembneje pa je, da zna ta Fordov sistem Sync v primeru prometne nesreče tudi samodejno poklicati na pomoč.

V tovrstnem avtomobilu nedvomno prav pridejo odlagalna mesta: na sredinski konzoli je dovolj prostora za zemljevid formata A4 ali manjši prenosnik, dodatni predal pa je pod sovoznikovim sedežem.

Precej širok je tudi spisek osnovne in izbirne varnostne opreme. Courier v svoj razred kot prvi vstopa z varnostno blazino za voznikova kolena, ponuja še varnostne zavese, serijski je sistem za elektronski nadzor stabilnosti.

Ta pa vključuje še pomoč pri speljevanju na strmini, pomoč pri zaviranju v sili, nadzor zdrsa, preprečevanje prevračanja in sistem za preprečevanje zanašanja prikolice, ki pa je vezan na tovarniško vgradnjo vlečne naprave, tj. kljuke.

Na zadnji klopi sta dve lahko dostopni sidrišči isofix za pritrjevanje otroškega sedeža.

Pod motornim pokrovom motor leta in dva varčna dizla

Pri Fordu so za pogon novega courierja namenili tri prostorninsko majhne, a delovno učinkovite motorje. Pri izboru pogonskih vlog so inženirji prvenstveno upoštevali lastniški stroškovnik. Poraba goriva je seveda pomembna postavka, pomembno pa je tudi vzdrževanje avtomobilske kondicije. Vsi trije motorji v paleti imajo servisni interval na 30 tisoč kilometrov.

Sicer pa bencinske barve v courierju brani mednarodno nagrajeni litrski prisilno polnjeni trivaljnik iz serije ecoboost, ki s svojimi 74 kilovati in 170 njutonmetri povsem suvereno opravi z višjo postavo courierja.

Po Frankfurtu in okolici pa nas je z energijsko bilanco vseeno bolj prepričal 1,6-litrski TDCi dizel (70 kilovatov in 215 njutonmetrov) iz družine duratorq. Pri njem je potovalni računalnik pokazal 5,1 litra.

Najbolj nezahtevnim varčnim voznikom pa bo na kožo pisan 1,5-litrski dizel (55 kilovatov in 190 njutonmetrov), ki naj bi po tovarniški testih v povprečju zahteva le 3,9 litra goriva na sto kilometrov in v zrak izpustil 103 grame ogljikovega dioksida na prevoženi kilometer.