Četrtek,
10. 4. 2008,
13.54

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 4. 2008, 13.54

8 let, 8 mesecev

Ducati ST4s

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Če govorimo o ducatiju, vozne lastnosti ne morejo biti drugačne kot vrhunske. Oblika je nekoliko retro, skorajda "Mad Maxovska".

ST4 je sicer tehnično res zelo podoben superšportnemu ducatiju 999, a ostaja bistveno bolj vsakdanje uporaben. Po drugi strani pa je ST4s morda celo edini športni potovalnik, pri katerem je samo od prtljage in sopotnika odvisno, ali se ga vozi kot potovalnika ali kot pravega športnika. Namreč, ko po udobnem kruzanju snameš potovalne torbe in odložiš sopotnico, lahko brez sramu zaviješ na bližje dirkališče in podrgneš kolena ob asfalt.

Oblika

Oblika je nekoliko retro, skorajda "Mad Maxovska", za kar skrbi predvsem velika prednja šipa in pa obkolenska plastika. Toda v tem seveda ni nič slabega, prav nasprotno, že na prvi avtocesti postane jasno zakaj. Kljub malenkost višje postavljenemu krmilu se z lahkoto skrijemo za šipico in ne čutimo piša ali tresljajev niti daleč onkraj 200 km/h. Vzvratni ogledali sta vidni tako v pokončnem kot tudi v sklonjenem položaju. Sta električno nastavljivi in ob straneh ukrivljeni. Električno (z velikima stikaloma na armaturki) je nastavljiva tudi višina žarometa, pač glede na obtežitev motorja.

Tudi sicer je armaturka ena najboljših. Velik in odlično viden merilnik vrtljajev, zraven pa digitalni prikazovalnik, ki pove vse ostale podatke: hitrost, temperaturo hladilne tekočine, zaloga goriva, ura in prevoženi kilometri, porabo ... Vse je nežno modro osvetljeno. Sedež se bo marsikomu zdel staromoden, toda tudi na najdaljših potovanjih dobro in neutrujajoče opravlja svojo funkcijo, pod njim pa je za današnje čase razkošna obilica prostora. Tudi kadar odstranimo potovalne torbe bomo s seboj lahko peljali vsaj dežni kombinezon, rezervno majico, dokumente in fotoaparat.

Vozne lastnosti

Če govorimo o ducatiju, vozne lastnosti ne morejo biti drugačne kot vrhunske. Specifična togost cevnega okvirja sicer zahteva nekaj kilometrov privajanja, nato pa se oddolži z veseljem med vožnjo. Zaradi ozkosti, ki jo omogoča dvovaljnik L zasnove, je motocikel še dodatno lahkoten v zavojih. Menjalnik sicer zahteva odločno nogo, ampak kdor na takem motorju ni odločen, nima na njem kaj iskati.

Krmilo je nasajeno višje in ni toliko zakrivljeno navzdo in nazaj kot pri superšportnih motociklih. To omogoča manjšo obremenitev rok in ramen tudi med daljšo vožnjo in boljšo kontrolo v zavojih. Ker je višje nameščen tudi vetrobran, taka postavitev krmila ne ovira niti doseganje visokih hitrosti.

Medosna razdalja in predstek sta dober kompromis med stabilnostjo pri potovanju z visoko hitrostjo in agresivnim napadanjem ovinkov. Pri tem pomaga tudi vrhunsko vzmetenje. Črka "s" v imenu ST4s označuje že serijsko nekoliko športnejše (trše) nastavljeno vzmtenje.

Zmogljivosti

Skoraj sto dvajset konjev moči je za potovanje več kot dovolj in enako velja tudi za končno hitrost onkraj 250 km/h. Najlepše pa je to, da je veliko moči in navora na voljo že v nižjem območju vrtljajev. Dvovaljnik po teoriji proizvaja več vibracij kot kak štirivaljni agregat in se zato ne zdi namenjen dolgim potovanjem, a odkupi lahkotnost in obilica navora, ki omogoča tudi lenobo pri delu z menjalnikom. Za povrh se vibracij v najuporabnejšem območju (med 3000 in 7500 vrtljaji) skoraj ni občutiti. Pod 3000 so sicer močne in "dolge", nad osem tisoč pa razumljivo "kratko" drhteče, saj motor postane zares divjaški. Na to ne kaže le moč, ampak tudi zvok, ki iz prijetnega dvovaljnega rohnenja tedaj preide v srce trgajoče hrumenje. Enaka je zmogljivost tudi v drugo smer - zavore so odlične.

Cena, tekmeci

Ducati ST4s ima najresnejšega tekmeca že v lastni hiši. Pišemo o modelu ST3 s tremi ventili na valj, manjšo močjo in pol milijona nižjo ceno. Pred leti se je prodajala podobno grajena aprilia RST Futura, prav tako s tisočkubičnim dvovaljnikom vzetim iz superšportnika. Ker ta ni več v prodaji, je danes temu ducatiju še najbolj podoben BMW R 1200 ST, s približno enako močno bokserskega dvovaljnika in s podobno ceno. Štirivaljni K 1200 RS je že glomaznejši, vmesna možnost trivaljnega športnega potovalnika pa je le ena: triumph sprint ST, ki blesti s ceno na nivoju ST3 ter zmogljivostmi in dušo v stilu ST4. Dobi se tudi nekaj cenejših štirivaljnih "japoncev", ki pa so manj kompromisni: ali so precej bolj športni ali pa precej bolj potovalni. Bolj športna sta na primer kawasaki ZZR 1200 in honda CBR 1100 XX blackbird, bolj potovalna in tudi občutno bolj glomazna pa sta recimo yamaha FJR 1300 in BMW K 1200 GT. Kdor torej razmišlja o uporabnem športniku, primernem za dolga potovanja in tudi za dirkaško vožnjo, naj si torej resno pogleda, ali ni ducati ST4s najboljša odločitev.